PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pielęgniarki będą mogły udzielać samodzielnych porad

  • Autor: PAP/AT
  • 25 lut 2020 14:29

Prawdopodobnie od połowy 2020 roku pielęgniarki będą mogły udzielać samodzielnie porad w POZ w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii. Ocenią stan zdrowia pacjenta, przeprowadzą badania zaordynują leki - poinformowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Pielęgniarki będą mogły udzielać samodzielnych porad
Pielęgniarki są dobrze przygotowane do udzielania porad. Mają odpowiednie wykształcenie i umiejętności (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Pielęgniarki są dobrze przygotowane do wykonywania porad. Mają odpowiednie wykształcenie i umiejętności - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
  • Projekt regulacji ma trafić do konsultacji publicznych, a w połowie roku powinna być już wprowadzona możliwość prawna, aby rozliczać w ramach POZ to świadczenie.
  • Migracja kompetencji następuje bardzo szybko. Tak było z ratownictwem medycznym. Ratownicy przejęli część kompetencji lekarzy. Śmiertelność pacjentów się zmniejszyła. To nie jest wyłom w systemie, ale trend - zauważyła wiceminister.

"W ramach tej porady pielęgniarki będą mogły ocenić stan zdrowia pacjenta, dokonać badania fizykalnego, skierować na badania specjalistyczne, zaordynować konkretne leki z katalogu. W przypadku położnych to nowy standard opieki okołoporodowej. Będą one mogły prowadzić samodzielnie ciążę" - wymieniła najważniejsze założenia zmian, które będą wprowadzone rozporządzeniem, po spotkaniu przedstawicieli pielęgniarek i położnych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia wiceminister resortu.

Powiedziała, że projekt regulacji ma trafić do konsultacji publicznych, a w połowie roku powinna być już wprowadzona możliwość prawna, aby rozliczać w ramach POZ to świadczenie. Zasady finansowania ureguluje zarządzenie prezesa NFZ.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister pokreśliła, że pielęgniarki są dobrze przygotowane do wykonywania takich porad. Mają odpowiednie wykształcenie i umiejętności.

"Wszystko to wpisane jest w standardy ich kształcenia" - zapewniła. Argumentem za takim rozwiązaniem jest również to, żeby odciążały lekarzy, jak również wpisanie się w trend, który dopuszcza zmianę kompetencji zawodowych. Sprawdziło się to w przypadku np. ratownictwa medycznego.

Czytaj też: Drzazga: państwo musi podnieść pielęgniarkom płace

"Migracja kompetencji następuje bardzo szybko. Tak było z ratownictwem medycznym. Ratownicy przejęli część kompetencji lekarzy. Śmiertelność pacjentów się zmniejszyła. To nie jest wyłom w systemie, ale trend" - zauważyła wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki będą mogły udzielać samodzielnych porad

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA