Pielęgniarka i dentysta w szkole: Ministerstwo ma plan powrotu gabinetów lekarskich i stomatologiczncyh

• Reaktywacja medycyny szkolnej może poprawić stan zdrowia dzieci.
• Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad stosownymi zmianami, które ten plan faktycznie wprowadziłyby w życie.
• Pielęgniarki szkolne zaproponowały strategię, która pomogłaby skutecznie zatroszczyć się o zdrowie uczniów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pielęgniarka i dentysta w szkole: Ministerstwo ma plan powrotu gabinetów lekarskich i stomatologiczncyh

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/AT

16 wrz 2016 9:19


O tym, że rezygnacja ze szkolnych gabinetów stomatologicznych i medycyny szkolnej była poważnym błędem systemowym mówiła w swoim expose premier Beata Szydło.

Jednym z priorytetów nowego rządu miała być zatem reaktywacja medycyny szkolnej. Specjaliści przyznają, że to dobry pomysł, bo ze zdrowiem młodych Polaków nie jest dobrze. Jak po blisko roku ten plan udaje się realizować?

Milena Kruszewska, rzecznik resortu zdrowia zapewnia nas, że w ministerstwie został opracowany wstępny projekt założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (nazywany roboczo projektem o medycynie szkolnej).

- Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie - zaznacza Kruszewska i wyjaśnia, że "projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań służących zintegrowaniu systemu ochrony zdrowia oraz systemu edukacji w zakresie umacniania potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży poprzez promocję, edukację zdrowotną i profilaktyczną opiekę zdrowotną na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej".

Czytaj też: Jak wygląda rozwój zawodowy lekarza dentysty?

Ustawa o medycynie szkolnej jednoznacznie miałaby też określić zadania, które w tym zakresie spoczywają na podstawowej opiece zdrowotnej (w tym pielęgniarce w środowisku nauczania i wychowania), szkole oraz jednostce samorządu terytorialnego.

- Istotnym celem proponowanych zmian jest też określenie mechanizmów zapewniających odpowiednią jakość i kompleksowość profilaktycznych świadczeń zdrowotnych w środowisku nauczania i wychowania oraz monitorowanie realizacji tej opieki - wylicza rzeczniczka ministra zdrowia.

Jak tłumaczy, ustawa nie tylko określi podmioty odpowiedzialne za organizację oraz zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń profilaktycznych realizowanych na terenie szkoły, lecz także mechanizmy finansowania działań służących poprawie zdrowia dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.