- Autor: PAP/JP
- •Opublikowano: 5 wrz 2022 18:06
W związku z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych– podał w poniedziałek wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Pełna informacja, jak zapowiedział, zostanie przekazana 12 września.

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, które było poświęcone realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Czytaj też: W szpitalach zabrakło pieniędzy na podwyżki. "Skandal i chaos"
Strona społeczna, a także pracodawcy wskazywali m.in., że środki na podwyżki dla pracowników są niewystarczające, a aneksy umów - zbyt niskie. Na konieczność zmian systemowych oraz dalszy wzrost nakładów wskazywali też senatorowie.
Obecny na posiedzeniu wiceszef MZ Piotr Bromber - w reakcji na głosy z sali - podkreślał, że nieprawdziwe są twierdzenia o chęci likwidacji szpitali powiatowych. "Nigdy też z naszych ust nie padło stwierdzenie, że winni są zarządzający, a już na pewno nikt na nikogo nie przerzuca odpowiedzialności" - akcentował.
Wiceminister wskazywał, że jeśli chodzi o kwestie interpretacji ustawy, to dotyczą one w głównej mierze kwalifikacji posiadanych przez personel i wymaganych na danym stanowisku.
"Wielokrotnie podkreślaliśmy, że punktem wyjścia są kwalifikacje wymagane, a nie te posiadane, aczkolwiek równolegle uruchomiliśmy prace nad zmianą taryfikatora" - wskazał.
"Ten taryfikator w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie. Wspólnie procedujemy zmianę m.in. ze środowiskiem pielęgniarek i położnych. Myślę, że w niedługim czasie to rozporządzenie zostanie przekazane do konsultacji" - poinformował Bromber.
Wiceminister przekazał, że resort jest w kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy ws. kontroli realizacji przepisów.
"Mamy w tej chwili - według informacji przekazanej przez Główny Inspektorat Pracy - 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych. Pełną informację inspekcja ma przekazać na najbliższym posiedzeniu zespołu trójstronnego, które odbędzie się 12 września" - poinformował wiceminister.



Słowa kluczowe
- rynek zdrowia
- pensje
- Piotr Bromber
- płace
- wynagrodzenia
- ochrona zdrowia
- Państwowa Inspekcja Pracy
- zarobki
- szpitale
KOMENTARZE (1)