×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Palący problem z uchodźcami. Mówią, jak go rozwiązać

  • KDS
  • 15 mar 2022 17:48

Konfederacja Lewiatan przygotowała propozycje rozwiązań dotyczące opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy. Wskazuje na konieczność doprecyzowania statusu prawnego uchodźcy, koordynację doraźnej pomocy medycznej przy przekraczaniu granicy czy uzgodnienie zasad finansowania świadczeń medycznych w obecnych warunkach prawnych.

Palący problem z uchodźcami. Mówią, jak go rozwiązać
Na zdjęciu Centrum Pomocy Humanitarnej dla uchodźców z terenu Ukrainy, w Przemyślu, (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
  • Z danych Straży Granicznej wynika, że od wybuchu wojny na Ukrainie granice z Polską przekroczyło ponad 1,8 mln obywateli tego kraju.
  • Konfederacja Lewiatan podkreśla, że kryzys i związana z tym skala przemieszczania się uchodźców oznaczają konieczność podjęcia pilnych działań pomocowych, między innymi w zakresie opieki medycznej.
  • Doświadczenia wojenne uchodźców i trudne warunki podróży stanowią dodatkowe ryzyko zdrowotne, co znacząco podwyższa priorytet tych działań.

- Wprowadzane regulacje nie mogą zdusić energii i bezprecedensowej woli pomocy, jaką widzimy w naszym społeczeństwie. Z tego względu powinniśmy częściej mówić o koordynacji działań, niż ich centralizacji. Jednocześnie analizując funkcjonujący dziś w Polsce system ochrony zdrowia trudno jest nie mieć obaw, czy jako państwo jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą kolejny duży kryzys – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

W jej opinii obecnie obowiązujące rozwiązania nadal nie wykorzystują w pełni potencjału jaki jest dostępny na polskim rynku opieki zdrowotnej.

- Prywatni świadczeniodawcy posiadają infrastrukturę, doświadczenie i zasoby kadrowe, które mogą stanowić istotną wartość i uzupełnienie publicznego systemu w zabezpieczaniu rosnących potrzeb zdrowotnych pacjentów. To czas, kiedy świadczeniodawcy niepubliczni powinni stać się komplementarną częścią tego systemu - podkreśla.

Czytaj więcej: Nowe przepisy działają od 15 dni. Niezaszczepieni już słyszą, że stracą pracę

Zdaniem Kacpra Olejniczaka, eksperta Konfederacji Lewiatan, system ochrony zdrowia, obciążony nowymi zadaniami, wymaga dodatkowego finansowania.

- W perspektywie krótkoterminowej konieczne jest wskazanie specjalnych środków finansowych w ramach działań doraźnych, zaś docelowo ukształtowanie systemu uwzględniającego wspólne, międzynarodowe finansowanie w ramach funduszu celowego opartego na zasadzie solidaryzmu - mówi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Palący problem z uchodźcami. Mówią, jak go rozwiązać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA