OZZL, Bukiel: Nawet komuniści lepiej płacili lekarzom niż proponuje obecny minister

Nawet komuniści, traktujący lekarzy jako „wroga klasowego” ustalili dla lekarzy wyższe wynagrodzenia w stosunku do „średniej krajowej” niż to zaproponował obecny minister zdrowia - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OZZL, Bukiel: Nawet komuniści lepiej płacili lekarzom niż proponuje obecny minister

PODZIEL SIĘ


Autor: Infodent24.pl/AT

www.infodent24.pl

23 cze 2016 11:55


- Nie wiem co spowodowało, że minister zdrowia odważył się na przedstawienie takich propozycji. Zapowiadane podwyżki uposażeń lekarzy i lekarzy dentystów stanowią wielką kompromitację, już nie tylko ministra ale i całego rządu oraz przewodniczącego rządzącej partii – ocenia Krzysztof Bukiel.

- 1,23 „średniej krajowej” czyli 4800 zł brutto. Czy tę kwotę można uznać za wynagrodzenie „bardzo dobre” albo „bardzo wysokie”, a kwotę 3980 zł dla rezydentów – czy można ją uznać za „dobrą” albo „wysoką”? - analizował przewodniczący propozycje ministra zdrowia

Bukiel uważa, że nawet minister Radziwiłł wyśmiałby taką tezę. Parę dni temu w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że jego wiceministrowie mają wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 7800 zł (ok. dwóch „średnich krajowych”) i że jest to wynagrodzenie „przyzwoite”. Nawet nie „dobre” ani tym bardziej „bardzo dobre”, ledwie „przyzwoite”.

Czytaj też: Kształcenie lekarzy wymaga zmian

W kontekście zapowiadanych regulacji płac, Bukiel przytacza dość bulwersującą informację.

- Nawet komuniści, traktujący lekarzy jako „wroga klasowego” i realizujący – prawdopodobnie – tajną instrukcję NKWD z 1947, aby pracowników służby zdrowia szczególnie nisko wynagradzać, ustalili dla lekarzy wyższe wynagrodzenia w stosunku do „średniej krajowej” niż to zaproponował obecny minister zdrowia. W 1958 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 grudnia 1958 r. (Dz.U.1958.74.376) przewidywało dla lekarzy - odpowiedników dzisiejszych specjalistów - pensję zasadniczą w wysokości co najmniej 1,4 ówczesnej „średniej krajowej” (minister Radziwiłł proponuje 1,23) - mówi przewodniczący.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.