×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak ograniczyć absencję chorobową pracowników? Oto wskazówki

Z badań Conperio wynika, że każdy procent absencji chorobowej w przedsiębiorstwie przekłada się na utratę 0,7 proc. wypracowanego zysku. Z kolei właściwie dobrane działania mogą ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa spowodowane absencją od kilku nawet do 70 procent. Trzeba tylko wiedzieć gdzie tkwi problem ( bo nie zawsze jest nim rzeczywista choroba), a dopiero wtedy podjąć właściwe kroki zaradcze.

Jak ograniczyć absencję chorobową pracowników? Oto wskazówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Zjawisko rosnącego wskaźnika absencji chorobowej wśród pracowników to coraz większy problem dla pracodawców. Żeby jej skutecznie przeciwdziałać należy umiejętnie połączyć mądre zarządzanie zespołem ze złożoną analizą.
 • Osoby odpowiedzialne za zarządzanie absencją chorobową w przedsiębiorstwach nie zdają sobie sprawy z tego, że nieobecność „naturalna”, spowodowana faktyczną chorobą, jest zupełnie innym zjawiskiem od absencji „szarej” czy „zawodowej”.
 • Najczęstszym błędem pracodawców jest wdrażanie nieskutecznych i niejednokrotnie kosztownych działań, które nie mają żadnego przełożenia na wskaźnik absencji chorobowej.

Polska od dawna zmaga się z wysokim poziomem liczby zwolnień lekarskich, znacznie przekraczającym średnią europejską. Każdego roku lekarze wystawiają ponad 20 milionów L4. Zdarza się, że generuje to wymierne straty dla firm, a także konflikty i poczucie niesprawiedliwości wśród członków załogi.

Z badania firmy Sedlak & Sedlak wynika, że pracownicy produkcyjni byli nieobecni w pracy znacznie częściej niż pracownicy usług czy handlu. Ich niższa frekwencja widoczna jest w poziomie ogólnej absencji chorobowej, chorobowej własnej, jednodniowej, a nawet w niższej wartości wskaźnika dni niewykorzystanych urlopów.

Zmiany na rynku pracy sprawiają, że coraz trudniej o zapewnienie odpowiedniej kadry pracowniczej, a każda nieobecność jest dużym wyzwaniem dla szefów.

Znając skalę problemu oraz czynniki wpływające na liczbę zwolnień lekarskich w określonym czasie, działy HR mogą podejmować coraz skuteczniejsze działania w celu trwałego ograniczenia absencji chorobowej. Decydując się na przeprowadzenie jej analizy w danej firmie, należy przede wszystkim ustalić cele pomiaru. Mogą być nimi: oszacowanie kosztów nieobecności pracowników, określenie rzeczywistego poziomu absencji, potrzeba zdefiniowania jej przyczyn, bądź charakteru.

Wiele przedsiębiorstw zwraca coraz większą uwagę na ograniczanie absencji, mało kto jednak wie, jak skutecznie się za to zabrać.

Oto najczęstsze błędy, które są popełniane przez kadrę zarządzającą jeśli chodzi o ograniczenie absencji pracowników:

Nierozróżnianie typów absencji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jak ograniczyć absencję chorobową pracowników? Oto wskazówki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • poka 2022-07-13 17:39:52

  cześć osób nadużywa chorobowego, z byle katarem idzie po L4 na 5 dni roboczych. Niestety jest to plaga w Polsce. Moim zdaniem wynika częściowo z charakteru, wychowania (kombinowanie żeby zyskać bez pracy) i niestety z niedopracowanego kodeksu pracy. Jako pracodawca chciałbym wynagradzać i premiować osoby starające się. Ale też nie pozbawiać premii osób którym przytrafiła się choroba czy wypadek. Sprawę niestety paskudzą symulanci, najczęściej młodzi ludzie - okazy zdrowia i wyrachowani cwaniacy/cwaniaczki, którzy potrafią przebywać na L4 przez kilka miesięcy w roku. To powinno być piętnowane. Pewnie zdarzają się przypadki po nadużyć po stronie pracodawcy, ale definitywnie stanowią one ułamek nadużyć pracowników.

 • Nie ma 2019-11-30 11:49:05

  Co za pojebany autorzy a napisał to g9wno

 • Kp 2019-11-30 04:09:39

  Dlaczego wypisujecie takie bzdury? W firmie w której pracuję za l 4 traci się premię nawet na 3 miesiące ludzie do pracy przychodzą chorzy zarazajac innych praca wtedy mało wydajna a ostatecznie biorą urlop więc jak to jest? Moja 58 letnia sąsiadka po 35 latach pracy fizycznej zachorowała i czeka na zabieg nadgarstka jest tak gnebiona przez ZUS za wszelką cenę chcą jej udowodnić że jest zdrowa kontrole wezwania orzecznik to jest znęcanie się nad człowiekiem ZUS został sprowadzony do roli organu który ma za zadanie odebrać choremu pieniądze za l4. To co teraz wyprawia ta chora instytucja nie mieści się w rzadnej ramie! A wy jeszcze takie artykuły piszecie! Skandal!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA