Otyłość, odchudzanie: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć

• Połowa Polaków zmaga się z nadwagą, a co ósmy z nas jest chorobliwie otyły – alarmuje w najnowszym raporcie Millward Brown.
• Przeciętny europejski pracownik opuszcza od 10 do nawet 50 dni pracy w celu leczenia schorzeń wynikających z otyłości.
• Według WHO właściwe nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą podnieść wydajność pracownika nawet o 20 proc.
• Takie firmy jak Ikea, 3M czy Ganymede nagradzają pracowników za aktywność fizyczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Otyłość, odchudzanie: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 lip 2016 13:54


Postępujący wzrost wagi jest ogólnoświatowym trendem – w zależności od szacunków, na całym globie ludzi z nadwagą bądź otyłych może być od 1,1 do nawet 2 miliardów, a z powodu otyłości umiera rocznie ponad 3 miliony z nich.

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2050 r. z powodu otyłości średnia długość życia spadnie o 5 lat. Z kolei Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA zakłada, że w połowie XXI wieku nie będzie już Polaków z prawidłowym BMI (stosunkiem masy ciała do wzrostu).

Z badań Economist Intelligence Unit wynika, że jesteśmy piątym najbardziej otyłym narodem Europy, a tylko w zeszłym roku aż 1,5 miliona Polaków trafiło do szpitala z powodu otyłości i wywoływanych przez nią dolegliwości.

Koszty – nie tylko społeczne

Walka z otyłością i powodowanymi przez nią problemami zdrowotnymi wymaga znaczących nakładów finansowych – szacuje się, że w 2015 roku pochłonęła około 14 mld złotych z polskiego budżetu ochrony zdrowia, co stanowi 1/5 jego całości. Co więcej, średni koszt opieki zdrowotnej jest w przypadku osoby, która ma problemy z wagą niemal 1,5 raza wyższy niż dla tej, której masa ciała utrzymuje się w normie.

Poważne wydatki ponoszą także pracodawcy, gdyż przeciętny europejski pracownik opuszcza od 10 do nawet 50 dni pracy w celu leczenia schorzeń wynikających z otyłości. Badania wykazują również, że osoba, która nieodpowiednio się odżywia działa znacznie mniej efektywnie. Według WHO właściwe nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą podnieść wydajność pracownika nawet o 20 proc.

- Jesteśmy tym, co jemy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i sposób, w jaki funkcjonujemy. Przekłada się to na wszystkie obszary naszego życia, także na sferę zawodową – podkreśla mgr Justyna Jessa, dietetyk z fundacji Wiemy, Co Jemy.

Jak odchudzić pracownika?

Rosnące koszty absencji chorobowych wywołanych otyłością, sprawiają, że coraz więcej pracodawców zaczyna podejmować prozdrowotne działania profilaktyczne. Jedną z metod wsparcia pracowników w walce z nadwagą jest zapewnienie im specjalistycznej opieki medycznej, w tym m.in. możliwości konsultacji z dietetykiem. Coraz częściej zdarza się również, że firmy zatrudniają dietetyków, którzy czuwają nad zawartością menu oferowanego w firmowych stołówkach, a także prowadzą spotkania i konsultacje dla pracowników.

Konsultacje z dietetykiem to jedno z rozwiązań wprowadzanych przez firmy w walce z nadwagą pracowników. (fot. mat.pras.) Konsultacje z dietetykiem to jedno z rozwiązań wprowadzanych przez firmy w walce z nadwagą pracowników. (fot. mat.pras.)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Eryka Brokowska 2016-08-01 21:28:09

Ikea poszła nawet o krok dalej. Odchudza nie tylko personel, ale też lokalną społeczność. Mieszkańcy podłódzkich miejscowości: Rąbienia, Niesięcina, Antoniewa i łódzkiego Złotna już zrzucili kilka kilo. Niewyspanie powoduje bóle głowy, a te połączone z wzmożoną nerwowością i złym samopoczuciem odbierają apetyt. Lokalna społeczność ma taką terapię już od 3 lat. Ikea ma już dla niej hasło: więcej decybeli = mniej kilogramów :/

yxyx 2016-08-01 15:55:06

Jak się siedzi w pracy po 12h to tylko praca - dom, a po pracy człowiek nie ma siły sie nawet ruszyć.