Oto 5 negatywnych skutków długich dojazdów do pracy

Nawet 30 minut dojazdu w jedną stronę do pracy daje nam rocznie 250 godzin spędzonych w autobusie bądź samochodzie. Zanim osiągniemy wiek emerytalny, spędzimy na dojazdach ponad 10 pełnych miesięcy życia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto 5 negatywnych skutków długich dojazdów do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 gru 2015 10:44


Długi dojazd do pracy to nie tylko ogromna strata czasu, ale szereg innych negatywnych skutków. Oto pięć z nich.

Wyższy cukier, cholesterol i nadciśnienie

Długie dojazdy do pracy mają negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. I to w wielu aspektach. Z badań* wynika, że trasa powyżej 15 km w jedną stronę dziennie owocuje wyższym poziomem cukru we krwi (co może prowadzić do cukrzycy) wyższym poziomem cholesterolu (co powoduje choroby układu krwionośnego) i wyższym ciśnieniem krwi (zwłaszcza jeśli podróż odbywa się w korkach ulicznych).

Mało tego, u osób, które przez dłuższy czas daleko dojeżdżają do pracy ciśnienie podnosi się na stałe.

Mniejsza aktywność fizyczna

Przeprowadzone w Teksasie badania wykazały, że im dalej pracownik mieszka od biura, tym mniej ćwiczeń fizycznych uprawia. Szczególnie cierpią na tym ćwiczenia kardio. Zmniejszona aktywność fizyczna w połączeniu z większym obciążeniem serca i poziomem cukru sprawia, że częstotliwość zapadania na schorzenia układu krwionośnego u osób dojeżdżających do pracy jest po prostu większa.

Do tego dochodzą też problemy z kręgosłupem, które u osób spędzających godziny na dojazdach są częstsze. Z badań medycznych wynika, że osoby które dojeżdżają do pracy samochodem bądź środkami komunikacji publicznej częściej skarżą się na bóle lędźwiowych odcinków kręgosłupa.

Większe ryzyko depresji i obniżenia nastroju i gorszy sen

Według brytyjskich badań przeprowadzonych przez University School of Medicine w Saint Louis i Cooper Institute w Dallas maksymalnie sensownym czasem jaki można przeznaczyć na dojazd do pracy to 30 minut (w jedną stronę). Dłuższy okres spędzany w samochodzie bądź autobusie oznacza wyższy poziom niepokoju i stresu, większe ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych oraz zmniejszenie zadowolenia satysfakcji z życia.

Nawet dojazd na rowerze, podczas którego mniej stoi się w korku oraz ma szanse na aktywność fizyczną i podziwianie przyrody, jeśli zajmuje dłużej niż 30 minut - redukuje zadowolenie z życia.

Z kolei według badań Regus Work-Life Balance Index, ludzie, którzy podróżują do pracy dłużej niż 45 minut w jedną stronę śpią gorzej, krócej i budzą się bardziej zmęczeni (niż ci, którzy śpią tyle samo, ale krócej jeżdżą do pracy).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Popieram 2015-12-19 13:45:32

Dlatego powstał inOneCar.com, aby jeździć wspólnie autem.