×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Oni szkolą Ukraińców w zakresie medycyny pola walki

Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego szkolą Ukraińców w zakresie medycyny pola walki. - Konflikt zbrojny w Ukrainie nie zaczął się teraz, wojna trwa od 8 lat. Ukraińcy poczynili bardzo duże postępy w medycynie wojskowej - powiedział Rynkowi Zdrowia Szymon Rokicki, ratownik medyczny z WIM.

Oni szkolą Ukraińców w zakresie medycyny pola walki
(fot.PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA

- Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, w WIM zostało przeprowadzone szkolenie dla obywateli Ukrainy z wykształceniem medycznym. Tematem była medycyna pola walki. Omówiono i praktycznie ćwiczono protokół MARCHE. Duży nacisk w czasie ćwiczeń został położony na hamowanie masywnych krwotoków, które są pierwszą przyczyną zgonów na polu walki. Uczestnicy ćwiczyli używanie opasek uciskowych, opatrunków indywidualnych, procedury packingu rany i środków hemostatycznych. Omówione zostało postępowanie przy udrożnieniu dróg oddechowych i w obrażeniach klatki piersiowej - powiedziała Agnieszka Słupecka, kierownik Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.

Jak wyjaśniła, wszystkie kursy prowadzone są w Pracowni Symulacji Medycznej WIM przez instruktorów z Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej przy użyciu narzędzi symulacji medycznej - symulatorów wysokiej wierności, trenażerów, z użyciem scenariuszy symulowanych zdarzeń, a nierzadko także z udziałem pozorantów odgrywających role poszkodowanych dla większego realizmu ćwiczeń.

W ostatnich latach w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym” (w skrócie AFGAN) w kilku etapach przeszkolono łącznie blisko 1000 żołnierzy - poinformowała Agnieszka Słupecka.

Konflikt zbrojny za wschodnią granicą Polski spowodował, że specjalistycznymi szkoleniami zajęły się również organizacje nie związane z wojskiem. Obywatele Ukrainy, którzy planują powrót do kraju, mogą wziąć udział np. w darmowych zajęciach z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, prowadzonych przez grupę "Medycy dla Ukrainy Szczecin". Dotyczą takiej tematyki, jak tamowanie krwotoków i obrażeń bojowych, zabezpieczanie ran klatki piersiowej i zapewnienie drożności dróg oddechowych. Omawiane są także kwestie prawidłowego użycia sprzętu medycznego.

Więcej czytaj tutaj

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oni szkolą Ukraińców w zakresie medycyny pola walki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA