PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ochrona pracowników przed chorobami – przywilej czy obowiązek?

Personel medyczny jest grupą zawodową szczególnie narażoną na bezpośredni i stały kontakt z groźnymi chorobami zakaźnymi stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie ich życia i zdrowia. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Działania profilaktyczne przynoszą również wiele korzyści finansowych, ekonomicznych i wizerunkowych.

Ochrona pracowników przed chorobami – przywilej czy obowiązek?
fot. Shutterstock
REKLAMA
  • W 2018 roku w województwie lubelskim inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) u 50% pacjentów wywołała posocznicę tzw. Sepsę a u 30% zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Podobne statystyki towarzyszą inwazyjnej chorobie meningokokowej (IChM). Z kolei w 2017 roku w wyniku posocznicy meningokokowej  doszło do zgonu 3 osób.
  • Niezależnie od wieku pacjenta każdy przypadek zakażenia tą bakterią bezwzględnie wymaga leczenia szpitalnego.  
  • Personel medyczny jest grupą zawodową szczególnie narażoną na bezpośredni i stały kontakt z groźnymi chorobami zakaźnymi stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie ich życia i zdrowia.

Eksperci wskazują 3 działania profilaktyczne, w tym jako najbardziej skuteczne – szczepienia ochronne. Inne to unikanie kontaktu z chorymi oraz przyjmowanie antybiotykoterapii po kontakcie z osobą zakażoną. Niestety w przypadku białego personelu kontakty z osobami chorymi są nieuniknione, a przyjmowanie antybiotyków negatywnie wpływa na zdrowie, w tym obniża ich odporność. W efekcie zwiększa również ich absencję zawodową. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Działania profilaktyczne przynoszą również wiele korzyści finansowych, ekonomicznych i wizerunkowych.

Podczas konferencji, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie Człowiek Profilaktyka”, środowisko medyczne oraz przedstawiciele szerokorozumianych pracodawców dyskutowali o profilaktyce chorób zakaźnych oraz o priorytetach zdrowotnych pracodawców z województwa lubelskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci zwracali szczególną uwagę na personel medyczny, który podczas wykonywania podstawowych obowiązków zawodowych jest szczególnie narażony na stały i bezpośredni kontakt z chorymi oraz materiałem zakaźnym. Na spotkaniu edukacyjnym przedstawiono również dobre przykłady profilaktyki zakażeń inwazyjnych pracowników ochrony zdrowia, korzyści i aspekty prawne dla pracodawców oraz wytyczne i przykłady realizacji programów zdrowotnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ochrona pracowników przed chorobami – przywilej czy obowiązek?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA