PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

O 20 tysięcy więcej lekarzy w Polsce. Działania resortu zdrowia przynoszą efekty?

  • Autor: PAP/JS
  • 5 wrz 2019 15:18

W systemie ochrony zdrowia jest obecnie o 20 tys. lekarzy więcej, niż pięć lat temu; do zawodu wracają pielęgniarki – mówiła na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jak zaznaczyła, to efekty działań resortu.

O 20 tysięcy więcej lekarzy w Polsce. Działania resortu zdrowia przynoszą efekty?
Wiceminister wskazała, że trzeba zwiększyć rolę w systemie ochrony zdrowia opiekunów medycznych, jak i absolwentów zdrowia publicznego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak zaznaczyła wiceminister, ministerstwo podjęło działania na rzecz zwiększenia liczby miejsc na uczelniach kształcących lekarzy.
  • Objęły one zarówno uczelnie medyczne już wcześniej kształcące lekarzy, jak i inicjowanie, wspieranie powstawania tego kierunku na uczelniach, które dotąd nie kształciły w tym zawodzie.
  • Drugim kierunkiem była poprawa warunków finansowania.

 

Występując na panelu krynickiego forum dotyczącym wyzwań chorób cywilizacyjnych Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że wciąż odczuwalny jest kryzys niedoboru kadr medycznych. "W 2015 r. zderzyliśmy się z niebywałą sytuacją kryzysową, kiedy coraz więcej pracowników ochrony zdrowia - zarówno w zawodach podstawowych, jak i pomocniczych - opuszczało system ochrony zdrowia. Jednocześnie do systemu trafiało znacznie mniej absolwentów szkół czy uczelni" - mówiła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"To spowodowało konieczność podjęcia natychmiastowych działań" - zaznaczyła wiceminister dodając, że polskie wskaźniki liczby pracujących w systemie lekarzy czy pielęgniarek, odnoszone do innych krajów Unii Europejskiej, pozostają niskie.

Jak zaznaczyła, ministerstwo podjęło działania na rzecz zwiększenia liczby miejsc na uczelniach kształcących lekarzy. Objęły one zarówno uczelnie medyczne już wcześniej kształcące lekarzy, jak i inicjowanie, wspieranie powstawania tego kierunku na uczelniach, które dotąd nie kształciły w tym zawodzie.

"Udało się w ostatnich czterech latach zwiększyć o 2 tys. liczbę studentów studiujących na kierunku lekarskim. Zdajemy sobie sprawę, że to jest proces długotrwały, zanim do systemu trafi specjalista, ale efekty zapewne za kilka lat będą widoczne" - uznała wiceminister.

Czytaj też:  ZUS szuka lekarzy orzeczników. Potrzeba ich co najmniej 200

Drugim kierunkiem była poprawa warunków finansowania. "Mieliśmy dosyć wyraźne zjawisko emigracji zarobkowej, spory odpływ młodych, zdolnych specjalistów. To powodowało, że system coraz bardziej odczuwał ich brak. Przekazano do podmiotów leczniczych konkretne dedykowane środki na wynagrodzenia, co osłabiło to zjawisko" - zaznaczyła Szczurek-Żelazko.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O 20 tysięcy więcej lekarzy w Polsce. Działania resortu zdrowia przynoszą efekty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA