PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

NRL: od 1989 roku 11 kar pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza

  • Autor: PAP/JS
  • 7 sie 2017 15:04

Karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza lub dentysty - najsurowszą, jaką sąd lekarski może orzec za naruszenie zasad etyki lub przepisów związanych z wykonywaniem zawodu – orzeczono prawomocnie od 1989 r. w 11 przypadkach – podaje NRL w piśmie do MZ.

NRL: od 1989 roku 11 kar pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza
Adobe Stock
REKLAMA

• Prezes NRL uważa, że popełnienie niektórych czynów przez lekarza czy lekarza dentystę nie rokuje możliwości odzyskania kiedykolwiek zaufania pacjentów niezbędnego do poddania się leczeniu u takiej osoby.

• Naczelna Izba Lekarska zwraca także uwagę, że w procesie wymierzania odpowiedzialności za naruszenie zasad etyki i przepisów związanych z wykonywaniem zawodu istotną rolę odgrywa kontrola nad prawidłowością orzecznictwa sądów lekarskich sprawowana przez Sąd Najwyższy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował pismo do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Rzecznik postuluje nowelizację przepisu, który wskazuje, że orzeczona przez sąd lekarski kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu nie ulega zatarciu. RPO ocenia, że brak możliwości powrotu do wykonywania zawodu po orzeczeniu kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu może być niezgodny z konstytucją. Samorząd lekarski nie podziela stanowiska zaprezentowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Analiza przypadków, w których doszło do orzeczenia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza wskazuje, że jest ona wymierzana jako sankcja za niedające się w żaden sposób usprawiedliwić czyny godzące w istotę powołania do wykonywania zawodu lekarza czy lekarza dentysty" - napisał prezes NRL w piśmie do MZ.

Czyny, za które dotychczas prawomocnie orzeczono tę karę to m.in. użycie przez lekarza anestetyku podanego małoletniej pacjentce dożylnie w celu doprowadzenia jej do poddania się tzw. "innej czynności seksualnej" oraz nadużycie stosunku zależności w celu wykonania wobec kolejnej małoletniej pacjentki tzw. "innej czynności seksualnej". Inny przypadek orzeczenia kary to użycie broni palnej (oddanie kilku strzałów) w celu pozbawienia życia innego człowieka; pokrzywdzony zmarł.

Kolejny przytaczany w piśmie przypadek dotyczy dokonania nielegalnego zabiegu przerywania ciąży. Zabieg wykonano nieprawidłowo od strony medycznej, w warunkach ambulatoryjnych, podczas gdy pacjentka wymagała pilnego leczenia szpitalnego; kobieta zmarła.

Karę tę orzeczono również np. wobec lekarza pracującego w Pogotowiu Ratunkowym, który popełnił rażące błędy diagnostyczne, terapeutyczne, a także błędy w czasie resuscytacji 10 pacjentów, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia i oddechu; wszyscy zmarli.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NRL: od 1989 roku 11 kar pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA