Dla bezpiecznego leczenia chorego człowieka niezbędne jest skrócenie czasu pracy lekarza do 48 godzin - podkreśla Naczelna Rada Lekarska, po piątkowym (10 listopada) spotkaniu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy. Tematem spotkania był trwający protest medyków.

W piątek odbyło się spotkanie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, przedstawicieli Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Rezydentów OZZL. Rozmawiano o proteście medyków i wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.
"Mamy wspólne cele i działamy dla dobra naszych pacjentów. Przypominamy, że konieczne jest skrócenie pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo, gdyż przemęczony lekarz nie jest w stanie udzielić dobrej pomocy" - skomentował prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
"Rozwiązania Porozumienia Rezydentów OZZL, będące realizacją apelu Naczelnej Rady Lekarskiej, mówiącego, że dla bezpiecznego leczenia chorego człowieka jest niezbędne skrócenie czasu pracy lekarza do 48 godzin, uzyskały pełną akceptację samorządu lekarskiego" - poinformowała po spotkaniu rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska.
Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska, "uwzględniając głosy środowiska lekarzy, którzy słusznie dostrzegają, że nadmierne obciążenie pracą wpływa negatywnie, zarówno na jakość udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych, jak i na możliwość regeneracji sił przez samych lekarzy", zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu". Samorząd lekarski na swojej stronie opublikował gotowy wzór oświadczenia dotyczącego cofnięcia zgody na klauzulę "opt-out".
Na piątkowym spotkaniu izby lekarskie zadeklarowały lekarzom m.in. wsparcie prawne. Z kolei szef OZZL Krzysztof Bukiel w poniedziałek powiedział, że 17 listopada zarząd krajowy związku ustali szczegóły możliwej pomocy dla tych lekarzy, którzy po wypowiedzeniu klauzuli opt-out znajdą się w trudnej sytuacji finansowej.
Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli lekarze rezydenci, kończąc - prowadzony w październiku - protest głosowy. Podpisanie tej klauzuli oznacza dobrowolne wyrażenie przez lekarza zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień. Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.



Słowa kluczowe
- Naczelna Rada Lekarska
- Maciej Hamankiewicz
- Katarzyna Strzałkowska
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
KOMENTARZE (0)