PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy poradnik ZUS zachętą dla pobierających lewe L4? Kontrowersji jest sporo

  • km
  • 24 wrz 2022 0:01

30 sierpnia 2022 weszła w życie kontrowersyjnie oceniana zmiana w poradniku ZUS.  Zgodnie z jej zapisami jeśli kontrola pracownika przebywającego na L4 była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące go nie zastały, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić. Eksperci apelują: ta zmiana może doprowadzić do ogromnych strat finansowych przedsiębiorców i państwa.

Nowy poradnik ZUS zachętą dla pobierających lewe L4? Kontrowersji jest sporo
W 2021 roku lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich (fot. Rex Pickar/Unsplash)
REKLAMA
  • 30 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował najnowszy poradnik "Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy".
  • ZUS napisał w nim m.in., że jeśli kontrola była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące nie zastały ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić.
  • Ze statystyk Conperio wynika, że przy ponad 30 000 kontroli „L4” przeprowadzanych rocznie, nieobecność pod adresem wskazanym na druku zwolnienia lekarskiego stanowi powyżej 30 proc. wszystkich nadużyć.

Dotychczas sprawa była prosta. Jeżeli pracownik nie przekazał lekarzowi informacji o swoim miejscu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego, które jest inne niż adres zamieszkania lub nie poinformował pracodawcy i ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w terminie 3 dni od tej zmiany i w związku z tym osoby kontrolujące nie zastały go pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim, uznawano że niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie.

Od 30 sierpnia sprawa wygląda inaczej. Tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował na swojej stronie internetowej najnowszy poradnik "Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy". Jego treść zaskoczyła ekspertów. ZUS bowiem napisał w nim m.in., że jeśli kontrola była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące nie zastały ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Można łatwo stracić pieniądze na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób robi ten błąd

Dodatkowo trzeba zwrócić się do pracownika, by wyjaśnił przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi bowiem oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy. Jeżeli pracownik poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza, odbywanie rehabilitacji itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane nieprawidłowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy poradnik ZUS zachętą dla pobierających lewe L4? Kontrowersji jest sporo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA