×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowotwór rujnuje życie zawodowe: Chorzy rezygnują z pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 26 maj 2017 10:07

Ponad 62 proc. osób chorych na raka rezygnuje z pracy lub ją ogranicza w okresie leczenia - wynika z raportu "Perspektywa społeczna leczenia i kosztów chorób nowotworowych krwi".

Nowotwór rujnuje życie zawodowe: Chorzy rezygnują z pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Nowotwory destrukcyjnie wpływają na pracę zawodową i życie chorych.

• Ponad 62 proc. z nich rezygnuje z pracy lub ją ogranicza w okresie leczenia.

• Trudności zawodowe chorych na nowotwory oraz rodziców opiekujących się chorymi dziećmi pogarszają ich sytuację finansową, ale też przynoszą straty dla gospodarki.

Raport "Perspektywa społeczna leczenia i kosztów chorób nowotworowych krwi" opracowali eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Okazją do jego prezentacji był przypadający na 28 czerwca Światowy Dzień Walki z Chorobami Nowotworowymi Krwi.

Dyrektor Instytutu dr Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała, że 24,4 proc. chorych dorosłych w wieku produkcyjnym cierpiących na nowotwory hematologiczne zmuszonych jest przerwać pracę w okresie leczenia, a 27,9 proc. kontynuuje ją tylko w ograniczonym zakresie.

"Terapia onkologiczna jeszcze bardziej obciąża życie zawodowe rodziców dzieci chorujących na nowotwory krwi" - podkreśliła główna autorka raportu Gałązka-Sobotka. W sondażu aż 59 proc. rodziców przyznało, że zaprzestało jakiejkolwiek działalności zawodowej lub zostało z pracy zwolnionych, a 29,6 proc. poważnie ją ograniczyło. Najczęściej są to matki, ponieważ stałą opiekę nad chorym dzieckiem przejmuje aż 94,4 proc. z nich, i często nie są one w stanie jej pogodzić z pracą zawodową.

Czytaj też: Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę

Autorzy raportu podkreślają, że trudności zawodowe chorych na nowotwory oraz rodziców opiekujących się chorymi dziećmi pogarszają ich sytuację finansową, ale też przynoszą straty dla gospodarki - w postaci nieodprowadzonych podatków oraz kosztów zwolnień lekarskich.

Z badań wynika, że opiekun dziecka, który nadal pracował, na zwolnieniu lekarskim przebywał średnio 129 dni w roku. Wielu rodziców małych pacjentów korzysta również z urlopów bezpłatnych; średnio przeznacza na nie aż 103 dni w roku.

"Nowotwór to choroba całej rodziny, nie tylko samego chorego" - podkreślił prezes Fundacji Spełnionych Marzeń Tomasz Osuch. Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Sebastian Giebel dodał, że choroba dziecka ma bardziej destrukcyjny wpływ na jego rodzinę, niż dorosłego pacjenta. Dłużej przebywa ono w szpitalu i częściej zdarzają się u nich stany ostre, wymagające intensywnej terapii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowotwór rujnuje życie zawodowe: Chorzy rezygnują z pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA