×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej coraz bliżej

  • Autor: aw/pap
  • 19 lip 2022 19:52

Sejmowa Komisja Zdrowia we wtorek pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. Projekt przewiduje też m.in. rezygnację z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej coraz bliżej
Uchwalenie nowelizacji jest konieczne ze względu na prawo unijne (fot.shutterstock)
REKLAMA
  • Komisja Zdrowia rozpatrzyła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.
  • Zmiany obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.
  • Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz do ustawy z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber wyjaśnił na posiedzeniu komisji, że zasadniczym celem proponowanej regulacji jest zapewnienie spójności przepisów prawa krajowego z przepisami dyrektyw unijnych. Jak wskazał, projekt wprowadza zmiany w zakresie świadczenia usług transgranicznych czasowo i okazjonalnie przez pielęgniarki i położne.

"Oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych, przy czym rejestr będzie prowadzony przez izbę naczelną" - zaznaczył wiceminister.

Jak dodał, wprowadzone zostały również zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Wiceszef MZ przypomniał, że projektowana regulacja wprowadza również zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawie o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Nowela wprowadzi przepisy, które umożliwiają dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz do ustawy z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Możliwa będzie rezygnacja z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Wiceminister Bromber wyjaśnił, że likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty oraz ratownika medycznego oraz znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

Te zapisy budzą wątpliwości

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej coraz bliżej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA