Nowe zasady nocnej i świątecznej opieki lekarskiej

Obowiązek rejestrowania rozmów telefonicznych z pacjentami - przewiduje opublikowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia projekt zarządzenia ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe zasady nocnej i świątecznej opieki lekarskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2013 20:32


Zarządzenie dotyczy umów na 2014 r. i lata następne. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Funduszu Andrzej Troszyński, uwagi do projektu można nadsyłać do końca miesiąca.

Według propozycji świadczeniodawcy będą musieli posiadać sprzęt rejestrujący zgłoszenia telefoniczne pacjentów. Będą też mieli obowiązek archiwizowania nagrań.

W projekcie wprowadzono również definicje poszczególnych specjalności lekarskich, co ma ułatwić Funduszowi ocenę złożonych ofert.

Według proponowanych zapisów przy decyzji o kontraktowaniu wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie obecności pediatry zwłaszcza w godz. 18-22, ponieważ z dotychczasowej praktyki wynika, że to głównie w tych godzinach zgłaszają się do nocnej opieki rodzice z chorymi dziećmi.

Ponadto w ramach NOL premiowane będą te przychodnie, które zapewnią dostęp do badań diagnostycznych oraz badań RTG w godz. 18-22 na miejscu w dni powszednie, a w pozostałe dni zapewnią gotowość personelu w godz. 22-8.

NFZ proponuje ponadto, że w rejonach, gdzie dyżurują trzy (lub więcej) zespoły lekarskie, od północy mogły dyżurować dwa zespoły. Wynika to z analizy dotychczasowej pracy NOL.

Jak podkreślił rzecznik, wprowadzenie powyższych zmian zostało poprzedzone pilotażem w łódzkim oddziale NFZ.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.