×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy działają od 15 dni. Niezaszczepieni już słyszą, że stracą pracę

 • KDS
 • 15 mar 2022 13:55

Od 1 marca pracownicy sektora ochrony zdrowia mają obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Jeśli tego nie zrobią, pracodawcy mają prawo przesunąć ich do innych obowiązków, a nawet rozwiązać umowę o pracę. Sytuacja ta spowodowała, że w ciągu dwóch tygodni do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom trafiło ponad 30 wiadomości ze skargami.

Nowe przepisy działają od 15 dni. Niezaszczepieni już słyszą, że stracą pracę
Nowe przepisy weszły w życie 1 marca (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Nowe przepisy dotyczą przedstawicieli zawód medycznych, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych.
 • Resort zdrowia podszedł do stosowania nowych rozwiązań bardzo stanowczo. Osoby, które się nie zaszczepią nie tylko mogą zostać oddelegowane do pracy w innym miejscu, ale również mogą zostać zwolnione.
 • Stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom do prawników skierowało dwie zgłoszone sprawy. Dotyczą one pracowników, którzy nie mogą się zaszczepić z powodów chorób, które mogą powodować NOP.

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia podało dane na temat poziomu zaszczepienia pracowników zawodów medycznych. Wynikało z nich, że w pełni zaszczepionych jest 144 721 lekarzy, czyli 92 proc. Następną grupę pod względem zaszczepienia stanowią dentyści. Tutaj uodpornionych pod koniec roku było 38 691 lekarzy, co stanowi 87 proc. wszystkich.

Na trzecim miejscu znaleźli się diagności laboratoryjni. Na 18 401 przedstawicieli tej grupy zawodowej w pełni zaszczepionych jest 15 694, czyli 85 proc.

Zaszczepionych było również 248 507 pielęgniarek, 32 748 położnych i 31 581 farmaceutów, co daje w tych trzech ostatnich grupach zawodowych zaszczepienie na poziomie 82 proc. 

Od 1 marca wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia, mają obowiązek poddać się szczepieniu. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić pracę. A jak wynika z informacji stowarzyszenia SNP, są zakłady, które by przekonać opornych medyków do szczepień, stawiają wszystko na jedną kartę. Nie dopuszczają ich do pracy, a nawet mówią o zwolnieniu.

Grożą zwolnieniem

- Od 1 marca osoby pracujące w służbach medycznych mają obowiązek zaszczepienia się. Wydaje się, że osób takich jest śladowa ilość, ale to raczej nieprawda. W niecałe dwa tygodnie odebraliśmy około 30 skarg od lekarzy, pielęgniarek, salowych, a nawet osób pracujących w przyszpitalnych aptekach, że szczepienie jest od nich wymagane pod groźbą zwolnienia z pracy lub przesunięcia na stanowisko pracy poza szpitalem, co również w praktyce oznaczałoby zwolnienie - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia SNP.

Czytaj więcej: Kilkadziesiąt osób odsuniętych od pracy. Bo się nie zaszczepili

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Nowe przepisy działają od 15 dni. Niezaszczepieni już słyszą, że stracą pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Emerytka 2022-03-18 08:12:36

  A ja pytam czy te szpitale , które na hurra przyjmują do pracy Ukraińców też wymagają od nich szczepień..nie wiadomo ale znając mentalność Polaka służącego. .ich nikt nie zapyta

 • Mari 2022-03-17 14:45:21

  Niezaszczepieni do zwolnienia? Jaka jest podstawa prawna tej decyzji? Żadna. A nuż ktoś przeczyta ten "straszny" artykuł, wystraszy się i zaszczepi. Nagonka trwa.

  • Hanys 2022-03-19 05:34:46

   Dokładnie.bardzo trafny komentarz

 • Chce 800+ bo place podatki w Polsce 2022-03-17 08:39:23

  Nas będą zwalniać bo nie jesteśmy szczepieni przeciwko covid a Ukraińcy żadnych szczepień nie mają bo i nich szczepienie dzieci nie jest obowiązkowe... To ich przyjmą i mało tego jeszcze wszystko za free im dają bo przecież im się należy.... Rozumiem pomóc bo szkoda dzieci, ludzi... To straszne co przeżywają ale nie można ich tak rozpieszczać bo oni na pewno w Polsce nie zostaną tylko pójdą dalej... Niemcy, Anglia bo oni są bogatszymi państwami.... Będzie źle bo nam podatki podniosą bo ukraińcom trzeba dać a oni tego w podatkach nigdy nie oddają.... Masakra

  • Ena 2022-03-18 00:27:06

   Tylko Ukraińcy my Polacy nic nie znaczymy oni nie są zaszczepieni

  • Stan 2022-03-23 20:16:28

   Zachod nie tak będzie dawał czas pobytu mają bardzo ograniczony .jeśli skończy się wojna będą musieli wrac .niestety ale prawda

  • Zbych 2022-03-23 20:24:42

   Straszenie i szantaż skończy się będą sami leczyć drugie będą sprawy i na tym straci ministerstwo służby zdrowia bo będą płacić odszkodowania .dodam jedno szczepienia to można sobie w d.wsadzic byłem szczepiony 3 razy i moja rodzina i wszyscy się zaraziliśmy i takich osób jest kilkadziesiąt procent .naprodukowali tego świństwa niestety każda następna szczepionka niestety osłabia ludzki organizm i odporności na inne horoby mało tego organizm dostanie tzw szok na ten wirus .to nie są bzdury dopiero zobaczycie .lekarze i nie tylko co tak reklamują i krzyczą otrzymują nie małe pieniądze za sianie kłamstw

 • Agnieszka 2022-03-17 06:47:18

  Od 16 marca Anglia ZNOSI obowiązek szczepień przeciwko Covid.

 • Prawda Adam 2022-03-17 06:26:22

  Srenia szczepienia. Kiedyś nie było szczepień ani lekarzy a ludzie w pełnym zdrowiu żyli. Dalej niech kreują nowe choroby w laboratoriach medycznych. Pytanie tylko,czy wszyscy będziemy chcieli ,brać w tym udział?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA