Nowa prezes NIPiP: Musimy się zająć uregulowaniem obsad pielęgniarskich

- Musimy się zająć uregulowaniem obsad pielęgniarskich w szpitalach oraz wynagrodzeń pielęgniarek - mówi Zofia Małas - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa prezes NIPiP: Musimy się zająć uregulowaniem obsad pielęgniarskich

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

3 lut 2016 8:42


- W zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych obowiązuje wadliwe rozporządzenie z grudnia 2011 roku. Nie daje ono możliwości zastosowania dobrej metody wyliczania tych norm. Stosuje kategoryzację zależną od stanu zdrowia pacjenta - mówi Zofia Małas, nowa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Od 2011 roku staramy się, aby do tzw. zapisów koszykowych NFZ wprowadzić konkretne wskaźniki, które zostały przez nas wypracowane na podstawie badań i pomiarów przeprowadzonych na bardzo dużej liczbie oddziałów szpitalnych - zaznacza.

Z obliczeń NRPiP wynika, że gdyby zastosować wskaźnik, to np. na 40-łóżkowy oddział wewnętrzny przypadałyby 24 etaty pielęgniarskie. Zdaniem Zofii Małas, to dałoby bezpieczeństwo pacjentowi, ale także pielęgniarkom. Na dyżurze dziennym byłoby ich średnio pięć, a na nocnym cztery. Oznacza to, że pielęgniarka miałaby pod swoją opieką nie więcej niż 10 pacjentów.

- To gwarantowałoby minimalny poziom zatrudnienia pielęgniarek, a jednocześnie stanowiłoby zabezpieczenie potrzeb pacjenta. Pielęgniarka nie musiałaby się zastanawiać, które zabiegi ma wykonać w pierwszej kolejności, bo wszystkich nie jest w stanie. Dzisiaj w pierwszej kolejności wykonuje zlecenia lekarza i brakuje jej czasu na pielęgnację pacjenta, nie mówiąc już o edukacji jego i jego rodziny - dodaje.

*Delegaci z całej Polski wybrali Zofię Małas na stanowisko prezesa NRPiP podczas VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.