Normy zatrudnienia: Trzeba zwiększyć ilość pielęgniarek i położnych na oddziałach

• Środowiska pielęgniarskie postuluje by Ministerstwo Zdrowia poprawiło normy zatrudnienia pielęgniarek.
• Inaczej będą się zdarzać śmiertelne pomyłki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Normy zatrudnienia: Trzeba zwiększyć ilość pielęgniarek i położnych na oddziałach

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

14 lip 2016 11:25


Zdaniem pielęgniarek brak określenia ich bezpiecznej liczby na oddziałach będzie prowadzić do pomyłek takich jak w Krakowie. Tam pielęgniarka ze Szpitala im. Żeromskiego podała niewłaściwą kroplówkę trzymiesięcznej dziewczynce, dziecko zmarło.

Obowiązujące od 2014 r. rozporządzenie ministra zdrowia określające minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych określa wzór pozwalający dyrektorom szpitali na dużą dowolność w wyliczaniu, ile pielęgniarek powinno przypadać na oddział. Jedną z wartości jest „średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich". To zdaniem specjalistów powinno się zmienić.

Czytaj też: Czy pielęgniarki mają moralne prawo?

- Tam, gdzie jakość świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów to priorytet, pielęgniarka przygotowująca lek nie zajmuje się innymi czynnościami i nikt jej nie przeszkadza. Kiedyś były w PL zapisy, że lek ma być przygotowany w dawce do podania, zarządzać lekiem powinien farmaceuta, a administrować pielęgniarka. Tylko taniej jest "dociążyć" pielęgniarkę niż przekazać kompetencje farmaceutom. Pytanie ile jeszcze takich błędów musi być popełnionych przez przeciążone obowiązkami pielęgniarki - napisała Dorota Kilańska, była prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.