Niewiele zarabiamy, niewiele wydajemy na służbę zdrowia

W ub. roku Polacy bezpośrednio z budżetów domowych wydali na leczenie 24,7 mld zł, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niewiele zarabiamy, niewiele wydajemy na służbę zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

30 cze 2014 7:14


"Dziennik Gazeta Prawna" twierdzi, że po siedmiu latach nieprzerwanych wzrostów, w minionym roku zauważalnie spadły wydatki gospodarstw domowych na zabiegi medyczne i badania (o 3,9 proc.). Więcej przeznaczamy natomiast na medykamenty (o 4,6 proc.).
 
Zdaniem ekspertów na których powołuje się pismo, to efekt niewielkiego tylko wzrostu (zaledwie o 0,7 proc.) dochodów rodzin. W tej sytuacji, skoro więcej wydawaliśmy na leki, to na czymś musieliśmy oszczędzać.
 
- Wybraliśmy usługi ambulatoryjne, wyjaśnia prof. Stanisława Golinowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że coraz więcej osób - zwłaszcza starszych z chudym portfelem - zamiast płatnej wizyty w prywatnym gabinecie, wybiera szpitalne oddziały ratunkowe, finansowane przez NFZ.
 
Z tej ogólnej tendencji wyłamali się rolnicy. Oni w przeciwieństwie do innych zwiększyli wydatki na usługi ambulatoryjne aż o 14,9 proc. Mogli sobie na to pozwolić - wyjaśnia "DGP" - ponieważ ich dochody rozporządzalne wzrosły najbardziej: o 5,6 proc. przy przeciętnym wzroście, wynoszącym 0,7 proc. 
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.