PARTNERZY PORTALU

Nietypowy wzrost liczby "chorobowych". Co się stało w listopadzie i w grudniu?

  • jk
  • 23 sty 2023 11:47

Jak wynika z danych Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych, w trakcie rozgrywania piłkarskich mistrzostw świata w Katarze przybyło pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich.

Nietypowy wzrost liczby "chorobowych". Co się stało w listopadzie i w grudniu?
Mundial w Katarze przyczynił się do wzrostów absencji chorobowej wśród pracowników (Fot. Rex Pickar/Unsplash)
REKLAMA

Dane Conperio obejmują okres od 22 listopada 2022 roku (pierwszy mecz reprezentacji Polski z Meksykiem) do 18 grudnia 2022 roku (finałowy mecz Argentyna - Francja). Pod lupę wzięte zostały duże zakłady produkcyjne, zatrudniające od 500 do ponad 1500 pracowników, na terenie całego kraju.

W firmach, w których absencja kształtuje się w ciągu roku średnio na poziomie poniżej 10 proc., w tym czasie bardzo często osiągała dwucyfrowe wskaźniki. W niektórych zakładach pracy wskaźnik ten wzrósł nawet o 12 proc. Kontrolerzy szczególne wzrosty odnotowali wśród pracowników dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, w których mężczyźni stanowią około 68 proc. załogi.

- Szacujemy, że to właśnie mundial w Katarze przyczynił się do wzrostów absencji chorobowej wśród pracowników, tym bardziej że był to okres przed szczytem sezonowych zachorowań na grypę. Po raz pierwszy w historii największa piłkarska impreza na świecie odbyła się późną jesienią. Część spotkań rozgrywanych było w godzinach porannych oraz wczesnopopołudniowych. Dla spragnionych emocji kibiców w wielu przypadkach pobranie fikcyjnego „L4” mogło być jedyną szansą, by bez przeszkód oglądać mecze i kibicować swoim ulubionym drużynom. Nie bez znaczenia pozostaje z pewnością fakt, że udział w imprezie czterolecia wzięła również reprezentacja Polski – mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nietypowy wzrost liczby "chorobowych". Co się stało w listopadzie i w grudniu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2023-01-23 12:13:13

    Oczywiście, wszystko się zgadza. Jak ktoś oglądał kopaną w naszym wykonaniu, to z miejsca był chory od samego patrzenia... :) a tak zupełnie na poważnie, oczywiście, że tak było. Pracownicy dłuższe urlopy latem, teraz nie mieli jak oglądać mistrzostw. Jest to norma, każdy, kto analizuje chorobwe w firmie dokładnie widzi zależności między kalendarzem (święta, długie weekndy, ferie, wakacje, wydarzenia globalne lub lokalne itp.) vs nieobecności. Dobrym rozwiązaniem na okazje sportowe jest umożliwienie obejrzenia wydarzenia w pracy za odpracowaniem tego czasu... ba, jest to okazja do akcji wellbeingowej / employment brandingowej ;)

  • Nico 2023-01-23 12:01:23

    W listopadzie i grudniu 2022 rzeczywiście panowała grypa i wiele osób chorowało. Mundial nie jest powodem tej absencji. Polska nie grała wyjątkowo. Poza tym mecze transmitowane były po południu. "Część spotkań rozgrywanych było w godzinach porannych oraz wczesnopopołudniowych" - nie wiem co za mistrzostwa oglądał ten ekspert.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA