PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nietypowy protest rezydentów przed Ministerstwem Zdrowia

  • Autor: aw/pap
  • 12 wrz 2019 13:26

Kilkunastu lekarzy rezydentów w czarnych workach z umieszczonymi przy nich na tekturowych kartkach napisami z przyczyną zgonu protestowało w czwartek (12 września) przed Ministerstwem Zdrowia. Resort, komentując protest, zapewnił, że prowadzi dialog ze wszystkimi środowiskami lekarzy.

Nietypowy protest rezydentów przed Ministerstwem Zdrowia
FOT. @PR_OZZL/ Twitter
REKLAMA

Przewodniczący rezydentów OZZL Jan Czarnecki powiedział, że "flashmob ma zaprotestować przeciwko skandalicznie niskiemu finansowaniu systemu ochrony zdrowia".

"Rząd zapowiedział zwiększenie finansowania o 9 miliardów zł. Jednakże 7 miliardów to ratowanie niedofinansowanego poprzedniego okresu, dlatego dla pacjentów tak naprawdę na leki, na świadczenia, na zabiegi są tylko 2 miliardy" - wyjaśnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Obecnie system sprawia, że ginie 30 tys. osób z powodu złego finansowania i słabej organizacji. Uważamy, że system ten zabija ludzi - zabija przepracowujących się lekarzy i pacjentów oczekujących na lek czy na zabieg" - dodał.

W poniedziałek lekarze ogłosili manifest i wystosowali sześć postulatów, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Domagają się przede wszystkim podwyższenia nakładów na system ochrony zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB do końca 2021 r. oraz 9 proc. PKB do końca 2030 r. Chcą także utworzenie wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu, podjęcia natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych co najmniej na poziomie średniej UE, nie później niż do 2024 r. Apelują również o znacznie wyższy standard profilaktyki dziecięcej.

Chcą także wprowadzenia maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne, a także zabezpieczenia miejsc opieki długoterminowej i geriatrii dzięki osiągnięciu do 2024 r. średnich wskaźników Unii Europejskiej.

Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, komentując poranny protest rezydentów, powiedziała, że resort prowadzi dialog ze wszystkimi środowiskami lekarzy.

"Ministerstwo podejmuje konkretne działania mające na celu poprawę tej sytuacji. Z roku na rok zwiększają się nakłady na ochronę zdrowia. W tym roku po raz pierwszy osiągnęliśmy finansowanie ponad 100 mld zł. W tej chwili jest to już 102 mld zł (...). Cenimy sobie uwagi wszystkich środowisk - Naczelnej Rady Lekarskiej, organizacji związkowych i rezydentów. Ten dialog trwa co najmniej kilka lat" - powiedziała Szczurek-Żelazko.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nietypowy protest rezydentów przed Ministerstwem Zdrowia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA