×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niedobór kadr i żądania płacowe. Niełatwe zadanie przed nowym ministrem zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 9 sty 2018 18:40

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami, wśród których są m.in. deficyt kadr medycznych, żądania płacowe i zażegnanie konfliktu z lekarzami rezydentami.

Niedobór kadr i żądania płacowe. Niełatwe zadanie przed nowym ministrem zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Maria Libura uważa, że nowy minister zdrowia dał się poznać na poprzednim stanowisku jako orędownik innowacyjnych, długofalowych rozwiązań.
  • Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztof Bukiel ocenił, że "oczekiwania wobec nowego ministra są wielkie, ale nadzieje prawie żadne".
  • Szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarności" Maria Ochman zapewniła, że nowy minister zdrowia, jak każdy nowo powołany na to stanowisko, otrzymuje na wstępie kredyt zaufania.

Prof. Szumowski, dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, objął stanowisko szefa MZ, zastępując Konstantego Radziwiłła.

Ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Maria Libura uważa, że nowy minister zdrowia dał się poznać na poprzednim stanowisku jako orędownik innowacyjnych, długofalowych rozwiązań.

"Takie nastawienie jest bardzo potrzebne w kontekście reformy systemu ochrony zdrowia. Choć przed nowym ministrem staje pilne zadanie rozładowania napięcia, jakie narosło w związku akcją wypowiadania klauzuli opt-out, to rzeczywiste rozwiązanie, a nie - zażegnanie, kryzysu braku kadr wymaga niebanalnych pomysłów i na pewno nie sprowadza się do punktowej podwyżki płac" - oceniła.

W ocenie ekspertki "kolejnym dużym wyzwaniem jest to, by reformatorzy zmagając się z bieżącymi trudnościami, nie stracili z oczu ostatecznego celu reformy, jakim jest poprawa dostępności i jakości publicznych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów".

Protestujące od października Porozumienie Rezydentów OZZL (którzy domagają się szybszego wzrostu nakładów na służbę zdrowia i podwyżek płac) w najbliższym czasie planuje wystosować do nowego ministra pismo z prośbą o jak najszybsze spotkanie w związku z problemami kadrowymi w ochronie zdrowia.

"Chcemy zachować ciągłość negocjacji, w sprawie nakładów na ochronę zdrowia i reform, które omawialiśmy z panem ministrem Radziwiłłem. Mamy nadzieję, że pan minister Szumowski priorytetowo potraktuje problem i jak najszybciej się z nami spotka. My jesteśmy gotowi na nowe otwarcie" - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niedobór kadr i żądania płacowe. Niełatwe zadanie przed nowym ministrem zdrowia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA