PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

NFZ szkolił uchodźców i migrantów, jak korzystać ze służby zdrowia w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 17 lis 2019 18:50

O systemie służby zdrowia, możliwościach korzystania z opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych opowiadali eksperci z podlaskiego NFZ podczas specjalnego szkolenia dla uchodźców i migrantów, które odbyło się w Białymstoku.

NFZ szkolił uchodźców i migrantów, jak korzystać ze służby zdrowia w Polsce
Adobe Stock
REKLAMA

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach prowadzonego przez białostocką Fundację "Dialog" projektu "Działania ukierunkowane na integrację obywateli państw trzecich w województwie podlaskim" współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Jak powiedział wiceprezes fundacji "Dialog" Marcin Kruhlej, projekt skierowany jest do ok. 700 osób - uchodźców i migrantów mieszkających w województwie podlaskim. Składają się na niego różne szkolenia i warsztaty, które mają pomóc cudzoziemcom w codziennym życiu w Polsce. Kruhlej mówił, że to właśnie oni wskazują, z czym mają problem, a fundacja odpowiada na te potrzeby. Stąd też pomysł szkolenia o służbie zdrowia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by pomagać migrantom i uchodźcom w poruszaniu się po zawiłych ścieżkach służby zdrowia" - powiedział rzecznik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Rafał Tomaszczuk. Zapewnił, że eksperci z NFZ chętnie opowiedzą o kwestiach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, w jaki sposób można na podstawie tego ubezpieczenia korzystać ze świadczeń, co zrobić, gdy będą potrzebowali pomocy w nagłych wypadkach.

W szkoleniu wzięło udział kilkanaście osób, m.in. z Białorusi, Ukrainy i Czeczeni. Marina Mezhidova, Czeczenka, która w Polsce mieszka od 13 lat, mówiła dziennikarzom, że uchodźcy często nie wiedzą, jakie mają możliwości korzystania ze służby zdrowia. Wiąże się to nie tylko z problemami językowymi, ale też niewiedzą, jakie prawa mają, gdy legitymują się statusem uchodźcy, a co gdy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy.

Projekt Fundacji "Dialog" potrwa do czerwca przyszłego roku. Kruhlej mówił, że dotąd udało się zorganizować spotkanie informacyjne o systemie edukacji, a także szkolenie o systemie prawnym w Polsce i załatwianiu urzędowych spraw. W planach jest jeszcze kilka szkoleń - m.in. o kulturze i świątecznych zwyczajach Polaków.

W ramach projektu oprócz szkoleń odbywają się też zajęcia z języka polskiego, które - jak zauważył Kruhlej - cieszą się dużym powodzeniem. Działają też asystenci, którzy pomagają cudzoziemcom w załatwianiu różnych spraw, a także osoby pomagające dzieciom i młodzieży m.in. w odrabianiu lekcji. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NFZ szkolił uchodźców i migrantów, jak korzystać ze służby zdrowia w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA