×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najgroźniejsze zawały są częstsze w poniedziałki

  • Autor: PAP/km
  • 7 cze 2023 8:10

Prawdopodobieństwo ciężkiego zawału serca jest większe na początku tygodnia pracy niż w jakimkolwiek innym czasie – poinformowano podczas konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze.

Najgroźniejsze zawały są częstsze w poniedziałki
Odkryliśmy silną korelację statystyczną między początkiem tygodnia pracy - mówi kardiolog dr Jack Laffan (fot. Shutterstock)

Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się ponad 30 tys. przyjęć do szpitali z powodu najpoważniejszej postaci zawału serca - zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI).

Jest on spowodowany całkowitym zablokowaniem głównej tętnicy wieńcowej. Ciężki zawał wymaga natychmiastowej oceny i leczenia w celu zminimalizowania uszkodzeń serca. Zwykle w trybie pilnym wykonuje się angioplastykę - procedurę ponownego otwarcia zablokowanej tętnicy wieńcowej.

Lekarze z Belfast Health and Social Care Trust oraz Royal College of Surgeons (Irlandia) przeanalizowali dane 10 528 pacjentów z całej Irlandii przyjętych do szpitala w latach 2013-2018.

Analiza danych wykazała gwałtowny wzrost częstości zawałów serca ze STEMI na początku tygodnia pracy, z najwyższymi wskaźnikami w poniedziałek. Wcześniejsze badania sugerujące, że zawał serca jest bardziej prawdopodobny w poniedziałek, podkreślały związek z rytmem okołodobowym - cyklem snu lub czuwania organizmu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najgroźniejsze zawały są częstsze w poniedziałki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA