PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzą zmiany dla diagnostów laboratoryjnych

  • Autor: PAP/JP
  • 13 wrz 2022 18:02

Sejmowa komisja zdrowia we wtorek procedowała nad rządowym projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej. Wprowadziła kilkanaście poprawek dotyczących m.in. zawartych w projekcie definicji, a także samorządu diagnostów laboratoryjnych.

Nadchodzą zmiany dla diagnostów laboratoryjnych
(fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Sejmowa komisja zdrowia we wtorek procedowała nad rządowym projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, która reguluje zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów.
  • Pierwsze czytanie projektu odbyło się na początku września.
  • Zgodnie z projektem tytuł diagnosty laboratoryjnego będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna.

We wtorek, podczas prac nad projektem, posłowie wprowadzili do niego kilkanaście poprawek. Część z nich miała charakter doprecyzowujący.

Jan Szopiński (Lewica) zgłosił poprawkę do zawartej w projekcie definicji badania "POCT" sprawiającą, że badanie to będzie można przeprowadzić nie tylko w szpitalach. Z definicji wykreślono słowo "szpital". Poprawka została przyjęta przez komisję.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komisja zdecydowała również o wykreśleniu z projektu definicji świadczenia opieki zdrowotnej. Bolesław Piecha (PiS) wnioskował o wykreślenie z projektu także zapisu, że do obowiązków kierownika specjalizacji należy potwierdzanie w elektronicznej karcie przebiegu szkoleniu specjalistycznego (EKS) terminowej realizacji elementów szczegółowego planu zajęć objętych programem szkolenia specjalizacyjnego. Poprawka ta również została przyjęta przez komisję.

Piecha złożył także wniosek, by mandat członka organu samorządu diagnostów laboratoryjnych uległ zawieszeniu nie tylko w razie wszczęcia przeciwko osobie go sprawującej postępowania w sprawie umyślnego popełnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, ale również z przestępstwa skarbowego. Komisja poparła wniosek.

Katarzyna Lubnauer (KO) wniosła poprawkę, która miała skutkować tym, by Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zwoływała Krajowa Rada na wniosek co najmniej 500 diagnostów laboratoryjnych, z nie 2000, tak jak było w projekcie. Poprawkę przyjęto.

Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) podziękował stronie rządowej i legislacyjnej, że poświęciły czas na dogadanie szczegółów. "Dziękuję za tę bardzo dobrą współpracę. Chciałbym to podkreślić i podziękować obu stronom" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzą zmiany dla diagnostów laboratoryjnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA