PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mobbing w szpitalach to codzienność

Opieka zdrowotna to sektor, gdzie prawie połowa pracowników deklaruje, iż była/jest ofiarą mobbingu (tak przynajmniej wynika z wielu publikacji). Najczęściej związany z wykorzystywaniem przez przełożonych swojej nadrzędności służbowej względem młodszych kolegów.

Mobbing w szpitalach to codzienność
W większości światowych badań pracownicy ochrony zdrowia, m.in. lekarze, są uznawani za jedną z najbardziej narażonych na mobbing grup zawodowych. Fot. Shutterstock
REKLAMA

Działania ''ludzkiego'' mobbera są delikatne, długotrwałe i wzbudzające u ofiary poczucie winy. Jeszcze gorzej jest w przypadku pracowników ochrony zdrowia - mówi dr Maja Herman, psychiatra i psychoterapeutka z WUM i Instytutu Amici.

Specjalistka zaznacza, że opieka zdrowotna to sektor, gdzie prawie połowa pracowników deklaruje, iż była/jest ofiarą mobbingu (tak przynajmniej wynika z wielu publikacji). Faktycznie - w większości światowych badań pracownicy ochrony zdrowia, m.in. lekarze, są uznawani za jedną z najbardziej narażonych na mobbing grup zawodowych. Co prawda w Polsce w ostatnich latach to wysokie ryzyko niwelują tzw. rynek pracownika (brak lekarzy) i niskie bezrobocie, ale i tak nadal jest istotne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnia Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie, mobbing w środowisku lekarskim jest najczęściej związany z wykorzystywaniem przez przełożonych swojej nadrzędności służbowej względem młodszych kolegów.

- Przejawia się w upokarzaniu, wyśmiewaniu, krytykowaniu oraz godzeniu w godność lekarza - stażysty, rezydenta, specjalisty - wylicza.

Tłumaczy, że mobbingowani lekarze czują się bezradni i bezsilni, ponieważ najczęściej są na początku swojej drogi zawodowej, a dalszy jej rozwój jest niejednokrotnie uzależniony od ''humoru'' mobbera. To często osoby z tytułami naukowymi, mające pełne poparcie i uznanie zwierzchników danej placówki.

Więcej czytaj tutaj

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mobbing w szpitalach to codzienność

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA