Młody lekarz wprost. "Zarabiam w Warszawie 2,2 tys. zł. Już uczę się niemieckiego"

- Pracuję w Warszawie, gdzie pensja 2,2 tys. zł starcza na opłacenie mieszkania i przejazdy do szpitala. Niedawno urodził mi się syn. Nie chciałbym stąd wyjeżdżać, ale nie ukrywam, że uczę się języka niemieckiego – mówi Łukasz Jankowski, lekarz rezydent i przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młody lekarz wprost. "Zarabiam w Warszawie 2,2 tys. zł. Już uczę się niemieckiego"

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

10 mar 2017 13:08


Kto nas będzie leczył? Kadra lekarzy się starzeje, a wynagrodzenia nie kuszą młodych do tego, aby po ukończeniu kształcenia zostać w Polsce. Lekarzy jest jak na lekarstwo. Na tysiąc mieszkańców przypada u nas 2,2 lekarza, to wynik wstydliwy nie tyko w Europie, ale i w całym rozwiniętym świecie.

– Średnia wieku chirurga w Polsce to 60 lat, ginekologów położników – 58 lat. Ogólnie co trzeci lekarz w Polsce ma ponad 60 lat – alarmuje wprost Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

A lepiej nie będzie – starzejącej się kadry młodzi lekarze raczej nie zastąpią, bo zamiast pracować w Polsce, wolą wyjechać za granicę, gdzie zarobią więcej.

– Nie liczyłbym też na to, że kadrę w szpitalach zasilą Ukraińcy czy Białorusini. Jeśli tak, to na chwilę, później uciekną do Niemiec – ocenia Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. – Nie liczyłbym też na to, że do Polski wrócą lekarze i pielęgniarki np. z Wielkiej Brytanii. Ci, którzy wyjechali, nie chcą już wracać – dodaje.

Od 2004 do 2015 r. Śląska Izba Lekarska wydała 1500 zaświadczeń uprawniających lekarzy do pracy za granicą. Np. w 2014 r. o pracę za granicą ubiegało się 82 lekarzy i lekarzy dentystów, w 2015 r. – 91, a w 2016 – 99.

Czy ktoś do nas przyjechał? W 2014 r. do Polski przyjechało pracować 6 lekarzy i lekarzy dentystów, rok później 13, a w 2016 r. – sześciu.

Czy wyższe zarobki stałyby się antidotum na ten problem?

- Wynagrodzenia lekarzy w Polsce są zbyt niskie. Kiedy wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju , po zapoznaniu się z opracowaną przez nas na podstawie stawek na 3 tys. etatów, analizą wynagrodzeń lekarzy, i porównał wynagrodzenia lekarza ze stawką godzinową do osób, które odpracowują swoje długi mieszkaniowe, to okazało się, że lekarz zarabia niewiele więcej od nich. Zgodnie z wynikami analizy, minimalna wartość pracy lekarza bez specjalizacji to 13,65 zł, a osoby odpracowującej długi mieszkaniowe – 12,5 zł – mówi Kozakiewicz.

Ile zatem zarabiają lekarze?

Mediana w zakresie płac miesięcznych i wartość godziny pracy (pełny etat, średnio 165 godzin miesięcznie) wynosi brutto:

• Lekarz bez specjalizacji – 3207 zł, czyli 19,43 zł za godzinę

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marts 2018-01-18 18:37:53

Ja pracuje od 23 lat, zarabiam 2800zł. Jestem nauczycielem.

Bla 2017-04-12 15:30:29

Do dfvdfvdfv odnosnie"Problem w tym, że zarabiają dużo jednocześnie nie robia tyle ile powinni"- zapraszamy na dyzur na O. Szpitalne, na SOR lub dzien pracy w POZ(najlepiej w okresie grypy) albo do NPL (potrafi przyjsc 120 osob na 1 lekarza).Pozdrawiam.

A 2017-04-12 13:34:05

A życzę sobie zwrot za leczenie szpitalne, leczenie onkologiczne wieloletnich palaczy ktorzy z kilometra cuchna jak popielniczka, dodatkowo prosze za zwrot za kazde wykonane badania TK glowy po zakrapianej suto imprezie i jakze barwnej bójce na zakończenie, juz nie wspominajac o Pacjentach przychodzacych na radioterapie o zgrozo pijanych, do tego prosze o zwrot od wszystkich grubasów z wybujałym w kosmos poziomem cholesterolu, popbolącymi zawale, stentowaniu itd, z bolącymi kolankami od przeciążeń z powodu wagi ale twierdzacym, że tylko jedza sałate, prosze rowniez o zwrot za straty psychiczne ktore ponosi codziennie personel medyczny, ktoremu sie ubliza i nawet nie zna sie podstaw kultury. Tak drodzy Państwo prosze o zwrot, bo to wszystko jest oplacane z MOICH podatków.