Ministerstwo Zdrowia: Zarobki techników radioterapii nie odbiegają od płac innych techników medycznych

Tymczasem technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich zdaniem - pensje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Zdrowia: Zarobki techników radioterapii nie odbiegają od płac innych techników medycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 maj 2015 14:55


- Narażenie na promieniowanie jonizujące stosujących je pracowników jest bardzo niskie, a zarobki techników radioterapii nie odbiegają od poziomu płac innych techników medycznych - informuje MZ. W przyszłym tygodniu ma odbyć się referendum strajkowe wśród techników radioterapii.

5 maja Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii poinformował, że w przyszłym tygodniu zamierza przeprowadzić referendum strajkowe we wszystkich ośrodkach onkologii w Polsce, w których pracują osoby zrzeszone w tym związku.

Technicy radioterapii narażają swoje zdrowie

Technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich zdaniem - pensje. Przypominają, że do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godzin na dobę. Od lipca 2014 r. został on wydłużony do 7 godzin i 35 minut, ale - jak zaznaczają - w ślad za tym nie wzrosły wynagrodzenia w tej grupie zawodowej.

Jak przekonuje OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 proc. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

Ministerstwo nie zgadza z technikami

W środę (6 maja) do kwestii podnoszonych przez techników odniosło się ministerstwo zdrowia.

Rzecznik resortu Krzysztof Bąk przypomniał, że wydłużenie czasu pracy pracowników objętych do połowy ub.r. roku skróconą, pięciogodzinną dobową normą czasu pracy nastąpiło na mocy ustawy o działalności leczniczej z 2011 r. Zrównała ona czas pracy pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Od tej pory wynosi on 7 godzin i 35 minut na dobę, czyli 37 godzin i 55 minut na tydzień.

Jak podkreślił rzecznik, za zrównaniem czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych przemawiały m.in. opinie Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, Rady Ochrony Pracy oraz konsultantów krajowych. Wskazywano w nich, że brak jest uzasadnieni dla obowiązywania skróconych norm czasu pracy z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy i potencjalnych następstw zdrowotnych narażenia zawodowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Joanna 2017-08-31 17:08:54

Śmieszne pieniądze za tak ryzykowną i wcale nie prostą prace. Gdybym dostała conajmniej 3000zł na rękę byłabym usatysfakcjonowana.

Ola 2016-03-17 08:31:28

Oczywiście że technicy za mało zarabiają w porównaniu do reszty personelu medycznego m.in lekarzy. Nikt nie bierze pod uwagę tego że lekarz bez technika nic by nie zrobił, a co do promieniowania to wcale nie są to małe dawki bo ile razy robione są pomiary to się okazuje że sieje przez drzwi i nikt z tym nic nie robi.. Nie piszcie takich bzdur bo się ciśnienie podnosi. Za małe są zarobki zdecydowanie. Jeśli dla ktoś mówi że zarabiajac 2000 to jest wystarczające w tym zawodzie to ja się chętnie zamienię z Panem z ministerstwa.