PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Minister zdrowia mówi, jak można zwiększyć liczbę lekarzy

  • Autor: PAP/JP
  • 21 wrz 2022 15:08

Jest cała gama rozwiązań, które mają zwiększać liczbę lekarzy tak, by stopniowo wychodzić z kryzysu dotyczącego liczby lekarzy specjalistów - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Wymienił m.in. gwarancję minimalnych wynagrodzeń i uproszczoną procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla lekarzy z zagranicy.

Minister zdrowia mówi, jak można zwiększyć liczbę lekarzy
Minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik prasowy ministerstwa Wojciech Andrusiewicz (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w Ciechocinku Niedzielski przyznał, że "zasypanie luki dotyczącej kardy medycznej jest procesem szalenie skomplikowanym".

"Trudno myśleć o rozwiązaniach, które z dnia na dzień dadzą satysfakcjonujące efekty. Wszyscy wiemy, że kształcenie lekarzy (...) jest procesem długotrwałym - potrzeba praktycznie dziesięciu lat kształcenia, żebyśmy mieli specjalistę" - wyjaśnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Lekarze rzucili papierami. "Doprowadzą do niewypłacalności szpitala"

Jednocześnie zastrzegł, że decyzje podjęte w latach 2015-2016, dotyczące systematycznego zwiększania liczby miejsc na studiach medycznych, już w tej chwili dają efekty. "W tym roku mieliśmy blisko tysiąc absolwentów studiów medycznych więcej niż w roku poprzednim. Jeżeli chodzi o przyjęcia na studia to cały czas kontynuujemy ten wzrostowy trend. Jest przyjętych blisko 3 tys. osób więcej niż w roku poprzednim" - zapewnił Niedzielski.

Dodał, że została również stworzona uproszczona procedura wydawania zezwoleń na pracę w Polsce dla lekarzy z zagranicy. "W ciągu ostatniego roku zaowocowało to dodatkowymi 2,5 tys. lekarzy w Polsce, którzy pochodzą przede wszystkim z Ukrainy i z Białorusi. Więc oprócz tych działań długoterminowych mamy działania krótkookresowe" - ocenił.

Czytaj też: Prezes PiS: Lekarze powinni bardzo dobrze zarabiać

Zdaniem ministra zdrowia najważniejsze jest to, że Polska zdecydowała się dać gwarancję minimalnych wynagrodzeń dla lekarzy. "Jako państwo mówimy, że jeżeli chcesz zainwestować w edukację swoją jako lekarz, to my jako państwo gwarantujemy, że wynagrodzenia, które po skończeniu studiów, po zrobieniu specjalizacji, będzie otrzymywał lekarz, będą wynagrodzeniami co najmniej - na tle Polski oczywiście - bardzo wysokimi. Ta gwarancja jest tak skonstruowana, że jest pewien automatyzm jej waloryzacji co rok" - wyjaśnił.

Niedzielski stwierdził, że mamy całą gamę rozwiązań, które mają zwiększać liczbę lekarzy tak, by stopniowo wychodzić z kryzysu dotyczącego liczby lekarzy specjalistów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Minister zdrowia mówi, jak można zwiększyć liczbę lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zaskarżamy Postanowienia zbrodniarzy nie Wyrok Sądów.Rej.W formie Skarg do ETPC mandaty-Polexit 2022-09-21 18:25:49

    Morawiecki,Kaczyński,PIS są największymi gnidami,bandytami,Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów)po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych,zbrodni przeciwko własnemu Narodowi.Ten oszołom ze Zbigniewem Ziobro wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi,fałszowania badań przeciwciał anty HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach.Mieszkańcy nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych).Ludziska,nie pokrywajcie skutków katastrof ekologicznych z własnej kieszeni,nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka(formularz w języku PL był dostępny do pobrania na stronie)do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw,25tys Euro po przyjęciu skargi otrzymacie.Rozp.Ministra Zdrowia z dnia 24.09.2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej Dz.U.2013poz.1248 z późniejszymi zmianami 21.03.2019r.Dz.U.2019poz.736;Lekarz POZ odmówi badania przeciwciał anty HBs,w majestacie prawa pozabijali Naszych rodaków,najbliższych,celem wyłudzania w sposób niedozwolony funduszy pod Krajowym Planem Odbudowy,nie doczekacie się słowa przepraszam nawet od Prezydenta Andrzeja Dudy każą wam zaciskać pasa przy już chorych potrzebujących pomocy głowach.Mapy w zasobach miejskiej dokumentacji geodezyjno kartograficznej zostały całkowicie sfałszowane i ewidencja gruntów,usunięto klasyfikacji gruntów,jesteście kalekami(gorszym sortem)niewolnikami bez żadnych praw?Kupicie ziemie rolną,odbudujecie dobrostan zwierząt,otrzymacie Max fundusze UE5lat

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA