Menedżerowie sami sobie blokują drogę na szczyt. Problemem jest niechęć do zmiany

- Menedżerowie nie chcą spróbować czegoś nowego. Niektórzy wskazują na problem braku dostępu do szkoleń albo na ich ilość. Jeśli jednak ktoś ma potencjał, może rozwijać się w różny sposób. To kwestia samodzielnego poszukiwania innych rozwiązań – nie zawsze trzeba brać udział w kursie, by zdobyć nowe umiejętności - mówi Agnieszka Szpara, prezes Affidea.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżerowie sami sobie blokują drogę na szczyt. Problemem jest niechęć do zmiany

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

25 sie 2016 13:30


Udało się pani sporo osiągnąć w życiu zawodowym. Jaka jest pani recepta na sukces?

Agnieszka Szpara, prezes Affidea: - Wydaje mi się, że istotny jest odpowiedni dobór wyzwań. Każde przedsięwzięcie, w którym brałam udział, pozwalało mi zrobić kolejny krok do przodu w karierze – umożliwiało rozwój, poznawanie nowych elementów rynku oraz doskonalenie umiejętności menedżerskich.

Mówi się, że kobieta musi robić więcej, by wspiąć się na szczyt. Rzeczywiście tak jest?

- Nie mam przykrych doświadczeń w tym zakresie. Nie mogę powiedzieć, że musiałam robić więcej niż moi koledzy, żeby awansować. Choć usłyszałam raz, iż moja osoba była dłużej rozważana jako kandydat na pewne stanowisko z powodu tego, że…jestem kobietą.

Na początku pracy trafiłam do firmy Medicover, która stawiała pierwsze kroki na polskim rynku. Przez 15 lat udoskonalam swe umiejętności wraz z rozwojem spółki. Miałam również przyjemność współpracować z właścicielem, który cenił zaangażowanie i oddanie ludzi. Być może na jego podejście do pracowników miał wpływ fakt, że pochodził w ze Szwecji, gdzie poczucie, że kobiety mogą mniej, nie jest rozpowszechnione. Skandynawowie są przywiązani do równouprawnienia. Później postawiłam na własny biznes - to ja decydowałam, w jaki sposób firma się rozwija. W kolejnych etapach mojej kariery pracowałam w spółkach, w których doceniano moje doświadczenie.

Warto również zaznaczyć, że w branży związanej z usługami medycznymi to kobiety mają większy udział w zarządzaniu. Z moich obserwacji wynika, że przeważają one na stanowiskach kierowniczych.

Co utrudnia osiągnięcie sukcesu? Na jakie bariery trafia menedżer?

- Dla kobiet sporym wyzwaniem jest pogodzenie macierzyństwa z pracą. Bardzo trudno prowadzić dom, wychowywać dzieci i jednocześnie być świetnym menedżerem. Trzeba dokonać wyboru, a to okazuje się bardzo trudne. Często kobiety decydują się mniej działać na polu zawodowym, a więcej czasu spędzać w domu, co nie jest złe,bowiem czasu poświęconemu dzieciom nie da się nadrobić, w przeciwieństwie do kariery zawodowej – z tym bywa różnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.