PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2021 7:35

Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita" w artykule "Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy".

Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy
fot.pixabay
REKLAMA

Gazeta przypomina, że Naczelna Rada Lekarska (NRL) poparła działania protestujące lekarzy i zaapelowała o "ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla pacjenta".

"Jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów zależą w dużej mierze od siły, koncentracji, staranności w działaniu lekarza. Wydolność jego organizmu, jak każdego człowieka, ma ograniczenia anatomiczne. Wskutek ciągłej pracy zawodowej w wymiarze przekraczającym 48 godzin w tygodniu prowadzić może do utraty zdrowia, zmniejszenia koncentracji, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych" - uzasadnia apel Artur Drobniak, wiceprzewodniczący NRL.

W reakcji minister Niedzielski stwierdził, że wypowiedź o ograniczeniu zaangażowania zawodowego traktuje jako "skrajnie nieodpowiedzialną".

"Jestem bardzo zaskoczony takim wydźwiękiem komunikatu, który mówi wprost pacjentom, że nie będą w żaden sposób zaopiekowani" - powiedział minister zdrowia na antenie Radia Zet.

Zdaniem lekarzy reakcja ministra równa się przyznaniu do tego, że system nie działa bez tytanicznej pracy medyków, którzy by zapewnić pacjentom opiekę, pracują, ignorując normy bezpieczeństwa.

"Jeżeli minister zdrowia uważa, że praca niezgodna z takimi normami jest naszym obowiązkiem, to jest to skandal i namawianie nie tylko do łamania prawa, ale także do stwarzania zagrożenia dla pacjentów" - mówi "Rzeczpospolitej" dr Renata Florek-Szymańska, chirurg ogólny i naczyniowy z Porozumienia Chirurgów "Skalpel".

Jej zdaniem, słowa Niedzielskiego to dowód na to, że osoba niebędąca lekarzem nie powinna zostawać ministrem zdrowia. Dr Florek-Szymańska dodała, że chciałaby, aby do słów ministra Niedzielskiego odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dziennik zwraca uwagę, że apel NRL to także odpowiedź na impas w rozmowach Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, który już 46. dzień protestuje w białym miasteczku pod Kancelarią Premiera.

"Brak realnego dialogu z protestującymi powoduje, że pacjenci cierpią. To na ministrze i rządzie będzie spoczywała odpowiedzialność za brak dostępu do świadczeń zdrowotnych" - przekonuje dr Michał Bulsa, członek NRL.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA