Męcina: pracodawcy nie zdają sobie sprawy, jak duże są koszty depresji

- Ciągle zbyt mało firm uświadamia sobie koszty związane z depresją. A te są ogromne - uważa Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Męcina: pracodawcy nie zdają sobie sprawy, jak duże są koszty depresji

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

3 wrz 2014 20:07


Jak wyjaśnił Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej jednym z zadań resortu jest pomoc osobom chorym na depresję w starcie na rynku pracy. To bardzo duży problem.

- Podczas dyskusji, zwłaszcza z pracodawcami, nie możemy się skupić tylko na działaniach zdrowotnych, potrzebna są działania pracodawców – powiedział podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Jacek Męcina.

Czytaj też: Depresja pracowników pogrąża firmy

Jego zdaniem ciągle zbyt mało firm uświadamia sobie koszty związane z depresją, która jest związana z logiką rozwoju.

Część polityków społecznych twierdzi, że z chwilą gdy załamał się świat fordowski, skończyło się bezpieczeństwo socjalne, które dawało także bezpieczeństwo psychiczne. Jest to świat niepewności, mnogości informacji o problemach, konfliktach i katastrofach.

Czytaj też: Depresja sezonowa i pourlopowa

- Do tego dochodzi presja, której jesteśmy poddawani w organizacjach. W rodzinie presja ciągłej zmiany, to wszystko powoduje poczucie zagrożenia – zaznaczył Jacek Męcina.

Jak wyjaśnił potrzebne jest spojrzenie na środowisko pracy w nowy sposób. Dyskusja o bezrobociu wiąże się z elastycznością zatrudnienia. Wiceminister podał przykład wysokiego menadżera w banku w Niemczech, który po utracie stałej pracy, stał się pracownikiem na telefon.

- Każdy telefon był elementem nerwowego zrywu, dawał szansę na pracę, aktywność – wyjaśnił Jacek Męcina.

Jego zdaniem skończyły się czasy, gdy mówiliśmy jedynie o fizycznych wypadkach w pracy, pracodawca powinien dziś badać element ryzyka związany ze zdrowiem psychicznym, ale to bardzo trudne do zdiagnozowania.

Rozwiązaniem jest promowanie takiego zarządzania zasobami ludzkimi, które dostarcza możliwości diagnozy i profilaktyki. Niezbędne jest to, by do programu przeciwdziałania depresji włączyć pracodawców. Ich postawa i praktyka ma ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu depresji.

Wyjściem z sytuacji może być dodatkowe ubezpieczanie, które wesprze pracodawców w prewencji psychicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.