Masowy strajk lekarzy we Francji

Lekarze francuskich szpitali, głównie anestezjolodzy i reanimatorzy masowo przerwali pracę, żądając podwyżek, skrócenia czasu pracy i poprawy organizacji pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Masowy strajk lekarzy we Francji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

26 wrz 2016 15:46


Do strajku przystąpiło 80 proc. anestezjologów i specjalistów w zakresie reanimacji oraz 30 do 40 proc. lekarzy innych specjalności. Lekarze zatrudnieni w szpitalach nie dostali podwyżki od 2010 r. Kardiolog z paryskiego szpitala Lariboisiere powiedział PAP, że ministerstwo proponowało im zwiększenie wynagrodzeń o 2,1 proc., co uznali za "kpinę".

Poniedziałkowy strajk lekarzy spowoduje przesunięcie wcześniej zaplanowanych operacji, ale nie wpłynie na opiekę w szpitalach, gdyż "zależnie od potrzeb możliwe jest wyznaczenie lekarzy (do pracy)" - zapewnił związek przedstawicieli zawodów medycznych Avenir Hospitalier.

Francuskie szpitale cierpią na brak lekarzy, przede wszystkim anestezjologów i reanimatorów. Nieobsadzonych jest 30 proc. etatów, co powoduje, że zamiast regulaminowych 48 godzin tygodniowo, często pracują oni 60 godzin. Lekarze szpitalni chcą, by oprócz opieki nad pacjentami w czas pracy wliczano im inne zajęcia, np. badania naukowe.

W 2020 roku 30 proc. pracujących obecnie lekarzy szpitalnych osiągnie wiek emerytalny. By ich zastąpić, konieczne jest zwiększenie atrakcyjności uprawiania zawodu w szpitalach - apelują związki do ministerstwa zdrowia.

W zeszłym roku minister zdrowia Marisol Touraine przedstawiła plan przewidujący premie dla młodych lekarzy rozpoczynających pracę w szpitalu i możliwość pracy do 70. roku życia. Plan ma kosztować 250 mln euro, ale - jak powiedział w wywiadzie sekretarz Avenir Hospitalier - nadal nie rozpoczęto jego realizacji.

Inne związki lekarskie zapowiedziały kolejne strajki, a przed kilku dniami pracę przerwały francuskie pielęgniarki, aby zwrócić uwagę na "cierpienia pomocniczego personelu medycznego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Nat 2018-01-09 15:16:27

Coś mi się wydaje, ze brak porozumienia na linii: pracownicy państwowego sektora zdrowia vs ministerstwo w Polsce spowoduje rozwiązanie problemów braków pielęgniarek i lekarzy we Francji:)

Lekarz 2016-10-18 12:44:46

Nie ma obawy. Polska produkuje coraz większą liczbę lekarzy. Załatają oni dziury kadrowe w szpitalach na zachodzie, gdzie zarobią kilkukrotnie więcej. Obecnie lekarz stażysta zarabia mniej niż kasjer w Lidldu. Dlatego żaden rozsądny lekarz nie będzie pracował jako niewolnik, tylko wybierze emigrację. A więc błędem jest tworzenie nowych wydziałów lekarskich na noych uczelniach, bo jest to produkcja kadry dla innych państw za pieniądze polskiego podatnika. Ci ludzie (młodzi lekarze) już uciekają za granicę i wcale im się nie dziwię, bardziej dziwię się tym, którzy godzą się na pracę w takich warunkach i za stawki niższe niż stawka sprzątaczki pracującej w Niemczech. Lekarzu zacznij się cenić!