Marian Zembala może łączyć mandat posła z funkcją dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca

• Nie ma przeciwwskazań prawnych do łączenia mandatu posła z funkcją dyrektora ŚCCS
• W sprawie możliwości łączenia obu funkcji do Marszałka Sejmu zwrócił się sam prof. Zembala
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marian Zembala może łączyć mandat posła z funkcją dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 sty 2016 18:21


Nie ma przeciwwskazań prawnych do łączenia przez prof. Mariana Zembalę mandatu posła z pełnieniem funkcji dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca - jednogłośnie uznali członkowie sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich.

W sprawie możliwości łączenia obu funkcji do Marszałka Sejmu zwrócił się sam prof. Zembala. Podczas posiedzenia komisji były minister zdrowia, obecnie poseł PO poinformował, że jako dyrektor ŚCCS jest w tej chwili na urlopie bezpłatnym; do czasu decyzji marszałka Zembala zamroził też działalność swojego biura poselskiego.

"Dla mnie sensem życia jest szpital i chory. (…) Z drugiej strony, taka już jest moja osobowość, że jestem człowiekiem dialogu, który się skupia na tym, żeby także na miejscach innych, sejmowych wskazywać na pewne wypracowane kompromisowe rozwiązania, które chorym służą. Mam wrażenie, że tacy ludzie również są w Sejmie potrzebni" - mówił Zembala.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, posłowie i senatorowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W opiniach Biura Analiz Sejmowych eksperci wskazywali, że podstawowa działalność samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) nie jest działalnością gospodarczą, jednak może nią być odpłatna działalność lecznicza oraz nielecznicza wykonywana przez te podmioty.

Ostatecznie posłowie jednogłośnie uznali w opinii dla Marszałka Sejmu, że "nie występują przeciwwskazania prawne" do łączenia przez Zembalę mandatu posła z pełnieniem funkcji dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Prof. Zembala kieruje ŚCCS w Zabrzu od 1993 r. W 2015 r. przez 5 miesięcy był ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

maja 2016-01-29 07:49:12

czyżby koledzy poslowie uwierzyli ze Zembala jest BOGIEM i jego nie dotyczą przepisy,ustawy,uchwały i konstytucja??Sam się mianuje,sam sobie wybiera zakres obowiązków.Ale Pan Bóg jest JEden w trzech osobach i może być jednoczesnie w kilku miejscach /podobno/A Zembala może się roztroić???