Manifestacja PZM: Pensje w służbie zdrowia są głodowe, a "by leczyć trzeba żyć"

• Uczestnicy manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych w stolicy domagają się podwyżek bo, jak oceniają, pensje wielu grup w służbie zdrowia są głodowe.
• Na transparentach można przeczytać m.in. „by leczyć trzeba żyć”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Manifestacja PZM: Pensje w służbie zdrowia są głodowe, a "by leczyć trzeba żyć"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 wrz 2016 14:22


W kolumnie manifestacji idą ratownicy medyczni z Piły, którzy na noszach niosą czarny worek na zwłoki, co ma symbolizować zmarłego ratownika. "Żył z pasji do ratowania innych" - głosi napis.

Wśród haseł na transparentach są m.in.: "kolejka poniża pacjenta", "pogotowie woła o pomoc", "przepracowany personel naraża życie", "nie samym powołaniem medyk żyje", "wszyscy jesteśmy pacjentami". Uczestnicy demonstracji skandują: "wszyscy medycy są na ulicy", "precz z wyzyskiem", "chcemy leczyć w Polsce".

Rafał - ratownik medyczny, który na manifestację przyjechał z Dusznik, ocenił, że największym problemem polskiego ratownictwa są niskie zarobki i brak nowoczesnego sprzętu. "Zależy nam na lepszych płacach i stworzeniu możliwości większego finansowania państwowego ratownictwa medycznego" - powiedział.

Fizjoterapeutka Elżbieta Piątkowska z Chrzanowa podkreśliła, że na manifestację przyjechała nie tylko jako przedstawiciel swojej grupy zawodowej, ale także jako obywatel i pacjent. "Zasługujemy na to, żeby żyć na poziomie europejskim; państwo musi zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB" - powiedziała.

Także Magda, lekarka-rezydent, wskazała, że "manifestujący chcą zawalczyć zarówno o prawa przedstawicieli służby zdrowia, jak i pacjentów". "Polski system służby zdrowia jest coraz bardziej niewydolny, pacjent jest przedmiotowo traktowany, myśli się o nim nie jak o człowieku, lecz jak o stosie papierków" - oceniła.

W pochodzie w swoich służbowych strojach idą m.in. lekarze i lekarze-rezydenci, dentyści, fizjoterapeuci, farmaceuci, ratownicy medyczni, psycholodzy, diagności, dietetycy, elektroradiolodzy i pielęgniarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ghgg 2016-09-27 02:32:00

Kiedy pismaki się nauczą, że nie ma służby zdrowia? W Polsce mamy ochronę zdrowia, wcześniejszych emerytur nikt tu nie dostaje.