×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mamy w Polsce nową covidową bombę. "Co trzeci testowany Ukrainiec jest dodatni"

 • Autor: PAP/JP
 • 18 mar 2022 10:22

Nie można mówić o końcu piątej fali, za wcześnie na znoszenie obostrzeń – stwierdził w piątek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Brakuje głosu ekspertów, który skorygowałby marzycielskie plany ministra – dodał. - Pamiętajmy, że mamy na terenie Polski ponad 2 miliony osób, z których zaledwie nie więcej niż 10 proc. jest zaszczepionych. To są także kandydaci do chorowania. Osoby z punktów testowania mówią, że co trzeci obywatel Ukrainy jest dodatni, jeśli się zgłasza na test z powodu objawów" - powiedział Grzesiowski

Mamy w Polsce nową covidową bombę. "Co trzeci testowany Ukrainiec jest dodatni"
Uchodźcy z Ukrainy na dworcu PKP Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
 • Grzesiowski był pytany w Radio Zet o deklarację ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że przedstawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji.
 • W czwartkowej rozmowie z Radiem Plus szef MZ mówił, że brak wzrostu obciążenia szpitalnego "otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego".
 • "Nie pierwszy już minister sygnalizuje coś, co nie jest zgodne z aktualną sytuacją i aktualną wiedzą. Na pewno nie jest to moment ogłaszania końca pandemii" - stwierdził dr Grzesiowski.

Paweł Grzesiowski wskazał, że patrząc na dane w Polsce z ostatniego miesiąca, widać, iż tempo zmniejszania się skali pandemii zwolniło do zera, a wręcz tydzień do tygodnia są te same wyniki.

"Nie można mówić o końcu piątej fali, lecz raczej o korekcie zachorowalności wynikającej z ferii i powrotu dzieci oraz skutków migracji. Do Polski przybyło bowiem wiele osób, które nie były szczepione. Na Ukrainie zaszczepiło się zaledwie 35 proc. społeczeństwa, a do tego przebywają w dużych skupiskach, są niedożywione i wychłodzone. To idealna sytuacja dla wirusa" - zaznaczył ekspert.

Znoszenie izolacji nie ma podstaw naukowych i medycznych

Dr Grzesiowski stwierdził, że znoszenie izolacji, kiedy wiadomo, że wirus jest zakaźny nawet 14 dni, nie ma podstaw naukowych i medycznych.

"Kwarantanny nie ma, z czego wynikać może być również korekta, którą widzimy. Brak kwarantanny i skrócenie izolacji do siedmiu dni bez testowania powoduje, że część osób jest zakaźna, choć okres izolacji minął" - zaznaczył.

"Osobiście uważam, że brakuje ewidentnie głosu ekspertów, który był skorygował te, marzycielskie plany pana ministra, bo one mają tchnąć optymizm w społeczeństwo, ale nie są teraz absolutnie na czasie" - podkreślił.

Wyraził przekonanie, że fala pandemii będzie się utrzymywać przez kilka tygodni i w tym czasie nie można rezygnować np. z maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, bo to wciąż główna niefarmakologiczna metoda walki z pandemią.

Radykalny wzrost liczby zachorowań na COVID-19

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mamy w Polsce nową covidową bombę. "Co trzeci testowany Ukrainiec jest dodatni"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wolny rynek 2022-03-18 12:36:17

  Uwaga! Dr. G, = lobby szczepionkowe w Polsce!

 • Stary weteran 2022-03-18 11:02:55

  Zagrożenie srovidem trzeba czymś podsycać, nie podziałały prośby,groźby oraz sprzedajni i zakłamani pseudo-cwelebryci ,to teraz będą straszyć zakażeniem od Ukraińców. Każdy sposób jest dobry aby wolnym jeszcze ludziom założyć kaganiec.....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA