PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Łukasz Szumowski: liczba pracujących lekarzy wzrosła o około 11 tys.

  • Autor: PAP/AO
  • 27 paź 2019 11:09

Liczba pracujących lekarzy zwiększyła się o około 11 tys.; pielęgniarek i położnych o niemal 20 tys. w ciągu ostatnich czterech lat - powiedział w sobotę na antenie Radia Maryja minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski: liczba pracujących lekarzy wzrosła o około 11 tys.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. KPRM)
REKLAMA

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Krzysztof Madej na łamach weekendowego "Naszego Dziennika" podał, że z danych z Centralnego Rejestru Lekarzy wynika, iż brakuje około 68 tys. lekarzy. Wskazał też, że nie ma specjalistów m.in. z psychiatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, chorób płuc u dzieci, anestezjologii oraz chirurgii onkologicznej.

Minister Szumowski, komentując tę liczbę, stwierdził, że trudno powiedzieć, skąd się wzięła. "To jest cyfra metodologii mi nieznanej, ale niezależnie od tego, jak byłaby obliczona, na pewno w Polsce lekarzy jest za mało i to wiemy już od dawna. Jeśli to wiemy, to należy działać, by tę liczbę zwiększyć" - powiedział i zaznaczył, że w ciągu ostatnich 4 lat liczba lekarzy w Polsce zwiększyła się o 11 tys., a pielęgniarek i położnych o prawie 20 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniał także, że podczas kończącej się kadencji rządu liczba dostępnych miejsc na studiach medycznych wzrosła o 3 tys. Równocześnie coraz mniej lekarzy szuka zatrudnienia poza granicami kraju.

"Liczba lekarzy, którym w danym roku wydano zaświadczenie, spada z 1 tys. do około 400 w 2019 roku. To pokazuje trendy. Coraz mniej lekarzy wyjeżdża, a coraz więcej pracuje w Polsce" - stwierdził minister.

Szumowski zauważył także, że liczba uczelni kształcących lekarzy wzrosła do 21 w 2019 roku z 15 placówek w 2015 roku. "To pokazuje, jak bardzo inwestujemy, żeby tych lekarzy przybyło w Polsce" - wyjaśnił.

Przypomniał, że lekarze zarabiają więcej, a rezydenci otrzymują tzw. bon patriotyczny, wynoszący 700 zł przez dwa lata po uzyskaniu specjalizacji. Jest to zachęta - jak powiedział - do tego, by pracowali w Polsce. Dodał, że lekarz na kontrakcie zarabia ponad 100 zł za godzinę w zależności od specjalizacji. Jego zdaniem, jest to dowód na to, że sytuacja finansowa lekarzy się poprawia.

Szumowski zaznaczył też, że zmniejsza się biurokracja w służbie zdrowia. "Mamy elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia (...) one zaoszczędzają czas pacjenta. W tej chwili przygotowujemy się do nowego zawodu, jakim jest asystent medyczny, po to, żeby to obciążenie biurokratyczne, które niewątpliwie jest, zdejmować z barków lekarzy" - pokreślił minister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łukasz Szumowski: liczba pracujących lekarzy wzrosła o około 11 tys.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA