Lubelskie: Rolnicy protestowali w sprawie obietnicy rządu dotyczącej ASF

• Protest rolników na drodze krajowej nr 2 w Lubelskiem został we wtorek (4 października) zakończony po godz 16.
• Dotyczył realizacji obiecanego przez rząd skupu zdrowych świń ze stref wyznaczonych wokół wyrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lubelskie: Rolnicy protestowali w sprawie obietnicy rządu dotyczącej ASF

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

4 paź 2016 18:45


Na drodze nr 2 - prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu - na odcinku między Białą Podlaską a miejscowością Woroniec kolumna złożona z ok. 30 ciągników poruszała się wolno raz w jedną, raz w drugą stronę, tarasując jeden pas ruchu. Protest, według zapowiedzi organizatorów, miał trwać do godz. 20.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej w Lublinie Tomasz Mikuła poinformował po godz. 16, że protest rolników został zakończony i nie ma już utrudnień w ruchu pojazdów na drodze nr 2. Informację o zakończeniu protestu potwierdziła policja.

Protest dotyczył trudnej sytuacji hodowców świń, spowodowanej ograniczeniami w ich sprzedaży z związku z występowaniem ognisk ASF. "Domagamy się, by rząd zapewnił skup naszych świń po cenach rynkowych. Tymczasem słyszymy tylko obietnice, a nic się zmienia" - powiedział uczestnik protestu, hodowca Robert Janczuk.

Janczuk mówił, że manifestacja jest spontaniczna, rolnicy sami się zorganizowali, aby zaprotestować przeciwko bezczynności rządu w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie, a zwłaszcza kłopotów hodowców trzody chlewnej na terenach objętych chorobą ASF.

Czytaj też: PSL: PiS oszukał rolników. Chce, by pracowali do śmierci

"Nie możemy sprzedać świń, które są już przerośnięte, musimy je karmić, ponosimy koszty, są duże straty. W powiecie bialskim jest 12 tys. sztuk świń, które powinny trafić do rzeźni już 4-5 tygodni temu. Tymczasem świnie ze strefy zapowietrzonej kupuje tylko jeden zakład w Kosowie Lackim, w tym tygodniu ma kupić 600 sztuk. To bardzo mało" - powiedział.

O trudnej sytuacji hodowców świń w powiecie bialskim mówili też rolnicy na spotkaniu z liderami PSL w piątek w Leśnej Podlaskiej. W gminie tej w miejscowości Droblin wykryto cztery ogniska ASF, głownie w niewielkich hodowlach. Chore zwierzęta zostały uśpione, ale wokół tych gospodarstw wyznaczona została strefa zapowietrzona, z terenu której hodowcy nie mogą wywozić i sprzedawać wieprzowiny.

Rolnicy podkreślali, że chodzi o świnie, które są zdrowe i zostały przebadane. Wielu z nich wyrażało rozgoryczenie, że nie mogą tych zwierząt sprzedać, świnie przerastają, a hodowcy ponoszą straty finansowe. Jak podkreślali, jedyny zakład wyznaczony do skupu świń ze stref zapowietrzonych nie jest w stanie ich wszystkich przerobić.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.