×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Łódzkie: Kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out

  • Autor: PAP/JS
  • 6 gru 2017 17:23

Ponad 700 lekarzy z regionu łódzkiego zadeklarowało wypowiedzenie klauzuli opt-out w ramach protestu ws. zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 PKB - podał koordynator protestu na tym terenie. Urząd Wojewódzki w Łodzi ma dotąd informacje o wypowiedzeniu 573 umów.

Łódzkie: Kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Oznacza to, że w styczniu szpitale mogą mieć problemy z zapewnieniem pacjentom właściwej opieki.

"W Łódzkiem klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 700 lekarzy i ta liczba wciąż rośnie. Osoby początkowo niechętne protestowi dołączają do nas. Szacujemy, że wypowiedzenia w regionie łódzkim stanowią prawie jedną czwartą wszystkich wypowiedzeń w kraju" - podał lekarz Jan Czarnecki, koordynator wypowiadania klauzul opt-out i redukcji czasu pracy środowiska lekarskiego w woj. łódzkim.

Jak powiedział, wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w Łódzkiem. Dodał, że skala zjawiska prawdopodobnie jest większa, ponieważ nie wszyscy lekarze pracują w ramach klauzuli opt-out.

"Oni nie mają czego wypowiedzieć, jednakże redukują czas pracy w innych niż podstawowe miejsca pracy, jak np. nocna i świąteczna pomoc lekarska czy podstawowa opieka zdrowotna. Nasza akcja zacznie się w styczniu i wtedy będziemy mówić o jej wymiernych rezultatach" - zaznaczył.

Przedstawiciele protestujących lekarzy spotkali się w środę na konferencji prasowej przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jest jednym z największych szpitali w kraju; wypowiedzenie klauzuli opt-out złożyło już ponad 180 z 400 pracujących w ICZMP lekarzy.

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski podał w środę (6 grudnia), że w całym kraju do tej formy protestu dołączyły się ponad 3 tys. osób, które od 1 stycznia będą pracowały bez klauzuli opt-out.

Z kolei Czarnecki przypomniał, że w 2004 r., gdy wprowadzano klauzulę opt-out, kraje członkowskie UE dały sobie siedem lat na uzupełnienie niedoborów kadr i zlikwidowanie klauzuli. Zaznaczył też, że w związku z tym ochrona zdrowia w Polsce od sześciu lat żyje na kredyt.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łódzkie: Kilkuset lekarzy z regionu wypowiedziało klauzulę opt-out

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA