Łódź: o 60 miejsc na wydziale wojskowo-lekarskim ubiega się 728 kandydatów

Rozpoczęły się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pierwszy rok studiów na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Postępowanie rekrutacyjne odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy rozpoczął się w czwartek (4 lipca) w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łódź: o 60 miejsc na wydziale wojskowo-lekarskim ubiega się 728 kandydatów

PODZIEL SIĘ


Autor: RR/RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

5 lip 2013 18:45


Pierwszy etap na drodze do indeksu dotyczy oceny predyspozycji kandydatów do służby wojskowej. - Warunkiem przejścia do kolejnego etapu kwalifikacyjnego jest zaliczenie sprawdzianu fizycznego oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej - tłumaczy przewodniczący komisji rekrutacyjnej ppłk Krzysztof Grabowski.

Sprawność fizyczna kandydatów oceniana jest w trzech konkurencjach sportowych, innych dla kobiet i mężczyzn. Panowie muszą zaliczyć bieg na dystansie 1000 m, podciąganie na drążku i bieg wahadłowy 10x10. Panie wystartują na dystansie 800 m, muszą się sprawdzić w biegu po "kopercie" oraz zaliczyć pompki.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej komisja ocenia zdolności kandydatów do szkolenia oficerskiego, motywację do służby wojskowej, prezentowaną postawę, a także dodatkowe elementy np.: posiadane uprawnienia, osiągnięcia naukowe i sportowe.

Jedną z kandydatek jest Magdalena Rola, absolwentka położnictwa na warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Studia medyczne rozbudziły moje ambicje. Wiedziałam, że chcę służyć ludziom i zostać lekarzem. Kiedy dodam do tego wojskowe tradycje rodzinne, wybór zawodu lekarza wojskowego był oczywisty - opowiada Magda.

Do egzaminów przystąpił również Paweł Pietralik, który jest ratownikiem medycznym w Pogotowiu Ratunkowym we Wrocławiu. Z wojskiem miał do czynienia podczas wakacyjnego przeszkolenia, teraz chce się rozwijać na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Wyniki postępowania kwalifikacyjnego zostaną przesyłane z WSOWL do rektora UM w Łodzi oraz dyrektora Departamentu Kadr MON. Drugi etap, który zostanie przeprowadzony w Łodzi, związany jest z przyjęciem na pierwszy rok studiów medycznych.

Wydział wojskowo-lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi kształci kandydatów na lekarzy wojskowych, żołnierzy zawodowych na potrzeby wojska. W programie studiów, oprócz przedmiotów medycznych, znajdują się także zajęcia ze szkolenia wojskowego. Studenci noszą mundury, mieszkają w koszarach wojskowych, otrzymuj żołd, a po ukończeniu studiów mają zapewnioną pracę w strukturach wojskowej służby zdrowia.

Zainteresowanie kierunkiem wojskowo-lekarskim wzrasta od kilku lat. - W tym roku o 60 miejsc ubiega się 728 kandydatów na żołnierzy zawodowych, w tym 374 kobiety - informuje nas ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch z Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.