Likwidacja stażu obniży poziom kształcenia lekarzy?

Aby zwiększyć liczbę praktykujących lekarzy, zmieniono w 2011 r. ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pierwsi studenci, którzy medycznego fachu uczą się według nowych standardów, opuszczą uczelnie w 2018 r. Jacy z nich będą lekarze? Obaw nie brakuje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Likwidacja stażu obniży poziom kształcenia lekarzy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

19 maj 2015 13:27


Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło 8 maja tego roku stanowisko, w którym stwierdza, że ”decyzja o likwidacji stażu podyplomowego i zastąpieniu go dwusemestralnym praktycznym nauczaniem w dziedzinach klinicznych realizowanym w trakcie ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, była błędna. Prezydium postuluje, aby władze państwowe ponownie przeanalizowały skutki likwidacji stażu (…)”.

Samorząd lekarski uważa, że staż podyplomowy jest formą kształcenia, która pozwala najlepiej sprawdzić praktyczne umiejętności uzyskane w czasie studiów. Poprzestanie na praktycznym nauczaniu w dziedzinach klinicznych na ostatnim roku, stażu nie zastąpi.

Obecnie lekarz odbywa go w szpitalu przez 13 miesięcy po zakończeniu nauki na uczelni medycznej. W Polsce już przed wojną studiowano medycynę przez 6 lat, a następnie praktykowano pod okiem doświadczonych lekarzy. Dopiero po przejściu tych etapów można było uzyskać prawo wykonywania zawodu.

Praktyka czyni mistrza

Nic dziwnego, że zmiana tradycyjnego modelu, akcentującego znaczenie relacji mistrz -uczeń, na rzecz praktycznej nauki na macierzystej uczelni spotkała się z krytyką. Liczne gremia oceniły ten pomysł jako ryzykowny. Tego zdania byli m.in. rektorzy Akademickich Uczelni Medycznych, prezesi towarzystw lekarskich, Parlament Studentów RP, Ogólnopolskie Porozumienie Doktorantów Uczelni Medycznych, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". Wskazywano, że likwidacja stażu podyplomowego może obniżyć poziom kształcenia i tym samym pogorszyć jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.