PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarze zmuszani do pracy ponad siły. Kolejny protest wisi w powietrzu?

  • Autor: PAP/JS
  • 9 wrz 2019 16:11

W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy – przekazał mediom przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

Lekarze zmuszani do pracy ponad siły. Kolejny protest wisi w powietrzu?
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało w ubiegłym tygodniu apel do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Organizatorzy protestu "Akcja Zdrowa Praca" - Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy - zwrócili się kilka tygodni temu do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo.
  • Ma się to wiązać z wypowiadaniem klauzuli opt-out.
  • Celem akcji, jak wyjaśniają, jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia.

"Akcja jest bezterminowa, bo warunki pracy są uniwersalne. W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy" - przekazał Czarnecki.

Pytany, czy to dużo czy mało, Czarnecki stwierdził, że "proces się nasila". "Mamy siedem punktów w kraju, w których lekarze zadeklarowali wypowiedzenie klauzuli opt-out. Chodzi także o ograniczenie pracy do jednego etatu, czyli w jednym miejscu pracy" - wskazał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Odnosząc się do kwestii, z jakimi reakcjami, spotykają się działania lekarzy w placówkach Czarnecki powiedział, że "różnie to bywa". "Są szpitale, w których wypowiedzenie klauzuli opt-out jest neutralną czynnością, ale zdarzają się również naciski, np. utrudnianie specjalizacji albo zmuszanie do przyjęcia nawet 15 dyżurów w miesiącu" - dodał.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało w ubiegłym tygodniu apel do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień. W apelu przypomniano, że zgodnie z art. 96 ustawy o działalności leczniczej oraz dyrektywy unijnej o niektórych aspektach organizacji czasu pracy, podpisanie przez pracownika zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt-out) musi być zawsze wyrazem dobrowolnie wyrażonej woli przez pracownika.

"Pracownik nie może być zmuszany przez pracodawcę, szczególnie przy pomocy mechanizmów o charakterze represyjnym, do podpisania zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu" - podkreślało prezydium Rady. NRL przypominała również, że pracownik ma prawo w każdym czasie wypowiedzieć zgodę na wcześniej przez siebie wyrażoną zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Lekarze zmuszani do pracy ponad siły. Kolejny protest wisi w powietrzu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-09 16:21:19

    Przecież oni za darmo nie pracują. Przyjdzie wypłata, to wrócą do pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA