PARTNERZY PORTALU

Lekarze z Ukrainy powinni znać polski. Ministerstwo: nie ma takiego wymogu

  • Autor: PAP/JP
  • 23 sty 2023 10:33

Do Polski przyjeżdżają lekarze m.in. z Ukrainy, którzy chcą leczyć, ale nie znają języka. Walczyliśmy z MZ o to, by lekarze spoza granic Polski musieli znać język polski - mówi prezes NRL Łukasz Jankowski. Pzy wydawaniu warunkowego prawa wykonywania zawodu takiego wymogu nie ma.

Lekarze z Ukrainy powinni znać polski. Ministerstwo: nie ma takiego wymogu
Do Polski przyjeżdżają lekarze m.in. z Ukrainy, którzy chcą leczyć, ale nie znają języka polskiego (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Szef Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, pytany o to, czy lekarz, który przyjeżdża aktualnie z Ukrainy do Polski musi znać język polski, żeby leczyć w Polsce, przyznał, że ta kwestia to od dawna "oś sporu między NRL a ministerstwem zdrowia".
  • Zauważył, że - mimo to - do Polski przyjeżdżają lekarze z Ukrainy, ale też z innych państw, którzy chcą leczyć polskich pacjentów, ale w ogóle nie znają języka polskiego.
  • Jednak lekarzy, którzy przyjechali do Polski z zagranicy, w tym z Ukrainy, wśród których są lekarze nieznający języka polskiego, jest w Polsce niewielu - to ok. 2 tysiące na 200 tysięcy lekarzy w Polsce.

"W znowelizowanej ustawie (o pomocy obywatelom Ukrainy) jest zapis, że lekarz z Ukrainy musi złożyć oświadczenie o znajomości języka polskiego. Jedynie oświadczenie, a nie potwierdzenie posługiwania się językiem w sposób biegły. Cały czas stoimy na stanowisku, że aby dostać prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce, trzeba znać język polski. To gwarantuje przecież konstytucja - językiem urzędowym w Rzeczypospolitej Polskiej jest język polski. Ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjenta, czego warunkiem jest skuteczna komunikacja lekarz-pacjent" - podkreślił Jankowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Lekarze z Ukrainy powinni znać polski. Ministerstwo: nie ma takiego wymogu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2023-01-23 12:21:22

    omg... w wielu przypadkach lekarz nie musi mówić w języku polskim, aby skutecznie leczyć lub wspomagać leczenie. Komuś przeszkadza konkurencja... ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA