Lekarze seniorzy pracują, bo chcą czy muszą?

W Polsce na 181 613 zarejestrowanych lekarzy i lekarzy dentystów, lekarze po 60. roku życia to grupa 50 tys. osób. Ponad 35 tys. z nich wykonuje dalej swój zawód, brakuje jednak danych, czy lekarze seniorzy pracują, bo chcą, czy zmusza ich do tego sytuacja materialna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze seniorzy pracują, bo chcą czy muszą?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

22 gru 2014 10:30


Andrzej Surowiecki, prezes Fundacji Lekarskiej "Pro Seniore" im. Lekarzy Polskich Poległych i Pomordowanych w Czasie II Wojny Światowej zwraca uwagę, że obecni lekarze seniorzy to osoby pracujące w latach 60.-80. ub. wieku - w okresie, gdy pensje lekarzy były na bardzo niskim poziomie.

Czytaj też: Będziemy mieć lekarzy po politechnice? To możliwe...

- Dlatego lekarze z tzw. starego portfela mają emerytury skandalicznie niskie, nawet w wysokości 900 zł. Część z nich po prostu musi pracować, żeby dorobić do emerytury. Ci, którzy z różnych względów pracować nie mogą, żyją w bardzo trudnych warunkach - mówi Rynkowi Zdrowia Andrzej Surowiecki.

Nadal chcą pracować 

- Chcę jednak zaznaczyć, że wśród lekarzy seniorów jest również grupa lekarzy wciąż aktywnych zawodowo, chcących pracować, czerpiących satysfakcję z życia zawodowego, dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi lekarzami czy pracujących w zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach - często nawet jako wolontariusze - mówi prezes Surowiecki.

Czytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

- O tej grupie też chcielibyśmy dowiedzieć się więcej ze wspomnianych badań - podsumowuje.

Środowisko lekarzy seniorów zdiagnozowano już w Kujawsko-Pomorskiem. Badanie w 2012 r. realizowały Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych ''Tłok'' oraz Lekarskie Stowarzyszenie Senioratu w Toruniu. Skupiono się przede wszystkim na dwóch aspektach: zbadaniu potrzeb społecznych tej grupy oraz analizie obecnego stanu seniorów, zarówno materialnego jak i zdrowotnego.

40 proc. lekarzy seniorów z Kujawsko-Pomorskiego jako najbardziej pozytywny element przejścia na emeryturę wskazało większą ilość czasu wolnego, natomiast za element najbardziej negatywny 18 proc. respondentów uznało pogorszenie się sytuacji finansowej. Część osób wskazywało także na ograniczenie ich kontaktu z innymi ludźmi, dotyczyło to przede wszystkim ich środowiska zawodowego, lecz także - w mniejszym stopniu - rodziny oraz przyjaciół.

Badacze zapytali również lekarzy seniorów o aktywność zawodową. Okazało się, że mimo, iż na emeryturze, to ponad połowa badanych lekarzy nadal jest aktywna zawodowo, w większości w służbie zdrowia, a 26 proc. lekarzy, którzy nie pracują, zadeklarowało chęć powrotu do pracy zawodowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.