Lekarze pracują nawet 175 godzin tygodniowo bez przerwy. To łamanie przepisów o czasie pracy

- 175 godzin tygodniowo bez przerwy - to nowy polski rekord pracy lekarza. Według raportu PIP, między kolejnymi etatami, dyżurami i prywatnymi gabinetami medycy mają coraz mniej sił, by porządnie leczyć pacjentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze pracują nawet 175 godzin tygodniowo bez przerwy. To łamanie przepisów o czasie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Metro

6 mar 2014 8:36


Przepracowanie lekarzy może zagrażać pacjentom. Problem jest w całej Polsce - potwierdzają najnowsze dane Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy weszli do blisko 300 szpitali i sprawdzili, po ile godzin pracują lekarze. "Jest gorzej niż w poprzednich latach" - mówi dla "Metra" Teresa Cabała z PIP.

Co piąty szpital łamie przepisy o czasie pracy. Po 24-godzinnym dyżurze, zamiast 11 godzin przerwy, lekarze biorą bez odpoczynku kolejne dyżury. Rekord należy do neurologa, który spędził w pracy (w szpitalu i w gotowości pod telefonem w domu) bez przerwy 175 godzin, czyli tydzień.

Powszechne jest obchodzenie przepisów. Lekarze na etacie (mogą pracować do 48 godzin tygodniowo) po godzinach pracują na umowę-zlecenie albo jako pracownicy zewnętrznej firmy, z którą szpital podpisuje kontrakt. A rano ponownie przychodzą do pracy na etat. Są w stanie tak przepracować 55, 88 albo 96 godzin. W ciągu roku dozwolone jest 416 nadgodzin, rekordzista miał 1245.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

renini 2014-03-06 11:36:56

Lekarze bywają faktycznie nadzwyczajni - ten musiał się rozdwoić... bo przecież tydzień to 7 dób, a skoro doba ma 24 godziny, to w tygodniu mógł "pracować" tylko 168 godzin... w ciągu których m.in. spał, ale to nic - i tak powinien się leczyć... a niestety leczył innych :(