Lekarze pod lupą. UE planuje wprowadzić czarną listę

Pracownicy służby zdrowia to druga pod względem mobilności grupa zawodowa w Unii. Bruksela chce stworzyć rejestr, w którym każdy mógłby sprawdzić ich przeszłość zawodową. Komisja Europejska dąży do tego, aby zakaz wykonywania zawodu w jednym kraju automatycznie uniemożliwiał pracę w pozostałych na terenie całej Unii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze pod lupą. UE planuje wprowadzić czarną listę

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna/rynekzdrowia.pl

7 mar 2013 12:13


Błąd w sztuce lekarskiej lub postępowanie niezgodne z etyką nie oznaczają końca kariery zawodowej dla lekarza pracującego w UE. Aby kontynuować praktykę niemożliwą w jednym kraju, wystarczy wyjechać do innego - alarmują organizacje broniące praw pacjentów.

W Unii Europejskiej nie działa obieg informacji między szpitalami, który pomógłby skutecznie ukrócić takie przypadki. Komisja Europejska proponuje uzupełnić tę lukę, wypracowując ogólnoeuropejski system alarmowy.

Zgodnie z propozycją KE szpitale dostałyby możliwość ekspresowego sprawdzenia wiarygodności lekarzy poprzez wspólny system informacji. W przyszłości państwa członkowskie o złamaniu etyki zawodowej lub popełnieniu błędu w sztuce przez danego lekarza miałyby być informowane poprzez scentralizowany system Internal Market Information System (IMI) w ciągu 48 godzin.

Parlament Europejski ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.