Lekarze coraz częściej spotykają się z agresją w pracy

Samorząd lekarski w ciągu 5 lat zanotował 159 zgłoszeń od pokrzywdzonych lekarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze coraz częściej spotykają się z agresją w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 maj 2015 10:54


Personel medyczny coraz częściej spotyka się z agresją ze strony chorych. Ale medycy rodzinni kontratakują i mogą awanturników skreślać z listy pacjentów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Samorząd lekarski od 5 lat monitoruje sprawę i zanotował w tym czasie 159 zgłoszeń od pokrzywdzonych lekarzy. Wśród nich tak drastyczne, jak złamanie szczęki i nosa za pomyłkę przy wypisywaniu recepty.

Lekarz może skreślić agresywnego pacjenta z listy

Jednak medycy, choć są już uodpornieni na przemoc i wyzwiska, nie zamierzają się z tym godzić. Lekarz rodzinny z woj. warmińsko-mazurskiego postanowił ukarać mężczyznę, który obrażał personel, wykreśleniem z listy pacjentów.

Medyk zapytał o to oddział NFZ w Olsztynie i jak wynika z odpowiedzi wojewódzkiego urzędu, przepisy dopuszczają taką możliwość.

Lekarz może odstąpić od leczenia z ważnych przyczyn, o ile nie zachodzi obawa, że zwłoka w udzielaniu świadczenia mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Medyk musi też o decyzji dostatecznie wcześnie uprzedzić pacjenta i wskazać mu możliwość pomocy w innym miejscu. A także uzasadnić decyzję w dokumentacji i zgłosić wykreślenie chorego do NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
NFZ

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.