×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lekarze chcą zablokować zwiększenie kar za błędy medyczne

  • Autor: PAP/JP
  • 23 mar 2022 13:04

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zapowiedział, że wystąpi do parlamentarzystów, aby zagłosowali przeciwko zmianom art. 155 Kodeksu karnego, które – w opinii medyków - szkodzą polskiemu systemowi ochrony zdrowia i podważają zaufanie dla lekarzy.

Lekarze chcą zablokować zwiększenie kar za błędy medyczne
Zdaniem OZZL "wykonywanie zawodu lekarza, zwłaszcza specjalizacji zabiegowych, stanie się jeszcze bardziej niebezpieczne" (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W stanowisku OZZL, udostępnionym  środę, związek wskazał, że propozycja zmiany art. 155 KK, przewidująca zaostrzenie kar za "nieumyślne spowodowanie śmierci" z dotychczasowej kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności do kary od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności będzie również skutkować zaostrzeniem kar dla lekarzy za błędy medyczne.

Zobacz też: 8 210 zł brutto miesięcznie. Nowa lista płac w ochronie zdrowia

Część takich spraw - jak wyjaśnia OZZL - jest bowiem kwalifikowana jako czyn zabroniony z art. 155 KK.

Dodatkowo - jak podnosi związek - sąd nie będzie mógł w takim przypadku warunkowo umorzyć postępowania karnego, bo zgodnie z art. 66 § 2 Kodeksu Karnego, warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

"Takie kroki spowodują, że wykonywanie zawodu lekarza, zwłaszcza specjalizacji zabiegowych, stanie się jeszcze bardziej niebezpieczne niż obecnie i doprowadzi do jeszcze większego deficytu lekarzy w tych specjalizacjach, w których już dzisiaj są ogromne niedobory"- przekonuje OZZL.

Zobacz też: Specustawa nie działa jak powinna. Lekarze mają problem z Ukraińcami

Związek stoi na stanowisku, że zaostrzenie sankcji karnej dla przestępstw z art. 155 KK, nie ma żadnego uzasadnienia prewencyjnego, ponieważ dotyczy, co do zasady, przestępstw nieumyślnych, czyli dotyczy sprawców, którzy nie działają świadomie lub z góry powziętym zamiarem.

"Nie można zakładać, że lekarze działający w dobrej wierze, wykonując zabiegi medyczne działają w celu szkodzenia pacjentom - takie założenie jest a priori fałszywe i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty" - podkreśla OZZL.

Związek zapowiedział, że wystąpi do parlamentarzystów, aby podczas prac nad ustawą zmieniającą Kodeks karny zablokowali proces legislacyjny w zakresie zmian art. 155 KK i głosowali przeciwko zmianom, które "szkodzą polskiemu systemowi ochrony zdrowia i w sposób całkowicie niezrozumiały podważają zaufanie dla lekarzy, którzy działając wyłącznie w dobrej wierze i z dobrymi intencjami, pomagają ratować ludzkie życie i zdrowie".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lekarze chcą zablokować zwiększenie kar za błędy medyczne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA